W 2018 r. nastąpiła nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym wprowadzając wiele ważnych zmian mających wyraźny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów jadących samochodem, przede wszystkim dzieci, ale też pasażerów dorosłych spełniających wskazane przez ustawę warunki. Wszelkie kwestie uregulowane nowelizacją mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa przewozu dzieci.

W jakich samochodach należy zamontować foteli dla dziecka? 

Ważną zmianą w przepisach jest rezygnacja z górnej granicy wieku w ocenie obowiązku przewozu dziecka w foteliku. Teraz już nie wiek, ale wzrost - 150 cm decyduje o warunkach podróży. Prawo o Ruchu Drogowym stanowi, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub w innym urządzeniu zabezpieczającym dotyczy wszystkich samochodów osobowych. Ponadto przepisy biorą pod uwagę okoliczności, gdy dziecko podróżuje samochodem ciężarowym, wówczas fotelik dla dziecka należy zamontować w:

  • pojazdach kategorii M1,  samochodach przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 8 osób (nie licząc kierowcy),mających co najmniej cztery koła (kat. M)
  • pojazdach kategorii N1, N2, N3,  służących do przewozu ładunków, o masie całkowitej do 3,5 t, 3,5 t -12 t oraz powyżej 12 t

Co to znaczy "bezpieczny fotelik"

Przepisy znowelizowanej ustawy używają sformułowania" bezpieczny fotelik dla dziecka lub inne urządzenie podtrzymujące dla dzieci, zgodne z:

  • masą i wzrostem dziecka
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczącymi urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe

W przepisach jest również mowa o konieczności montażu wszystkich tych urządzeń zgodnie z wymogami producenta. Jest to o tyle ważne, że bardzo często rodzice decydują się na odkupienie fotelika już wyeksploatowanego, od rodziców, których dziecko nie musi już jeździć w podobnym urządzeniu. W takich przypadkach może się okazać, że warunek montażu fotelika zgodnie z zaleceniem producenta jest już niemożliwy i rodzice próbują dostosować technikę montażu do aktualnych warunków. Może to mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży a w razie wypadku nawet zadecydować o zdrowiu siedzącego w nim dziecka. 

Na co należy zwrócić uwagę kupując fotelik dla dziecka? 

Foteliki do przewozu dzieci w samochodzie muszą gwarantować określony poziom bezpieczeństwa, konsumentów informują o tym atesty. Ale konkurencyjność producentów również w tym przedmiocie wymusza lepsze lub gorsze rozwiązania. Ofertę fotelików dla dzieci znajdziesz np. na stronie autoczescionline24.pl.

Zatem kupując nowy fotelik dla dziecka warto zwrócić uwagę na: 

  • dopasowanie fotelika dla dziecka do profilu siedziska,  zawsze należy sprawdzić czy fotelik po zakończeniu montażu jest stabilny, czy nie przesuwa się lub nie kołysze
  • najczęściej fotelik dla dziecka montuje się w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa, jest jednak inne rozwiązanie znacznie podnoszące warunki bezpieczeństwa; jeżeli auto jest wyposażone w specjalne uchwyty warto zdecydować się na system montażu ISOFIX, w ten sposób zapewnia się stabilniejsze zespolenie go z pojazdem

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotelik dla dziecka
Fotelik samochodowy do 4 lat

Wersja do druku