Pogoń za sukcesem, rosnące wymagania pracodawców i klientów, presja bycia najlepszym oraz towarzyszący temu stres i brak czasu na odpoczynek – w takich warunkach łatwo o zniechęcenie, wypalenie zawodowe i stany depresyjne. W jaki sposób zachować zasady work-life balance? Poniżej garść porad, które mogą okazać się w tym bardzo pomocne.
Po pierwsze: zachowaj elastyczność w swoim życiuJeśli w danym miesiącu masz mniej projektów i zleceń, możesz ten czas poświęcić bliskim. Odśwież relacje ze znajomymi, wybierz się do nich w odwiedziny lub zaproś do siebie. Zadbaj, aby chwile spędzone razem miały swoją jakość i przynosiły satysfakcję każdej ze stron. Jeśli za jakiś czas w pracy zacznie się gorący okres, będziesz móc bez żalu skupić się na najistotniejszych sprawach zawodowych. Zachowując elastyczne podejście, łatwiej osiągniesz balans pomiędzy sprawami służbowymi a życiem prywatnym.

Po drugie: zaplanuj dni całkowicie wolne od pracy

Z góry zaplanuj sobie takie dni, w których nie będziesz zajmować się obowiązkami zawodowymi. Zwykle najłatwiej będzie o to zadbać w weekend. Czas wolny spędź inaczej niż codzienne chwile – wyjdź na spacer z domu, wybierz się do kina na premierę nowego filmu, spotkaj się z koleżanką. Zmień miejsce, w którym przebywasz – zwłaszcza gdy na co dzień pracujesz zdalnie z własnego domu. Tego dnia nie odbieraj telefonów i nie odpisuj na e-maile związane z pracą – oczyść umysł i zregeneruj siły.

Po trzecie: spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi

Nawet jeśli jesteś introwertykiem, raz na jakiś czas spotkaj się z bliskimi choćby po to, aby odpocząć nieco od samotności. Spędź miło czas i zapomnij na chwilę o codziennych obowiązkach. W końcu nie samą pracą człowiek żyje, a najważniejsze w życiu są miłość i przyjaźń. Warto je pielęgnować, aby kwitły i dawały satysfakcję przez wiele długich lat.

Po czwarte: znajdź odskocznię dla umysłu w postaci pasji

Wygospodarowanie czasu na realizację własnych pasji, które pochłaniają bez reszty, jest bardzo ważne dla zachowania zdrowego balansu. Zajęcie umysłu czymś zupełnie innym niż sprawy zawodowe, za to kreatywnym, twórczym i angażującym, wyzwala w człowieku nowe pokłady radości i zadowolenia z życia. Pielęgnowanie hobby jest nie tylko przyjemną formą spędzenia wolnego czasu, ale pozwala też sprawdzić się w zupełnie nowych aktywnościach. Poszerza horyzonty, zmienia perspektywę, dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń. Więcej porad na temat tego, jak zachować work-life balance znajdziesz na blogu https://girlboss.in.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku