Płyty indukcyjne to bardzo nowoczesna technologia. Dlatego też posiadają one wiele ciekawych, dodatkowych funkcji, które poprawiają efektywność oraz komfort ich użytkowania. Oto przegląd najciekawszych z nich. 
Płyta ceramiczno indukcyjna coraz częściej wyposażona jest w wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają gotowanie i sprawiają, że sam proces przygotowywania potraw jest bardziej precyzyjny. Zobacz je poniżej.
Płyta indukcyjna jednopalnikowa  - gdzie się przyda?
Płyta indukcyjna jednopalnikowa jest dużo bezpieczniejsza niż butla gazowa, która ma ograniczoną pojemność. Może być z powodzeniem wykorzystywana:
 • do odgrzewania lub przygotowania posiłków nie wymagających równoczesnego wykorzystania dwóch garnków lub patelni.
 • jako opcja awaryjna, na czas niedostępności głównej kuchenki lub stać się stałym wyposażeniem domku letniskowego, niewielkiej kuchni, wynajmowanego pokoju lub innego pomieszczenia.
Czas gotowania na płycie indukcyjnej jest znacznie krótszy w porównaniu z innymi kuchenkami, dlatego przygotowanie obiadu w jednym naczyniu nie potrwa zbyt długo.
Płyty indukcyjne dwupalnikowe – dla kogo?
Płyta indukcyjna dwupalnikowa to doskonały, sprawdzony wybór do małej kuchni. Po pierwsze: za zakupem właśnie takiej płyty przemawiają jej wyjątkowo kompaktowe wymiary. Każda płyta indukcyjna dwupalnikowa wyróżnia się nowoczesnym designem oraz możliwością dopasowania kształtu do zabudowy kuchennej. Płyta indukcyjna dwupalnikowa spokojnie wystarczy singlom lub parom, które gotują mało i rzadko.
 
Jakie funkcje powinna posiadać płyta ceramiczno indukcyjna?
Zarówno płyta indukcyjna jednopalnikowa, jak i dwupalnikowa może posiadać następujące funkcjonalności:
 • ruchome pola grzewcze – wiele płyt indukcyjnych ma dokładnie wyznaczone miejsca, na których należy postawić garnek. Jednak w niektórych nowoczesnych płytach indukcyjnych garnek możemy postawić w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko by część garnka stała na specjalnie zaznaczonym symbolu. Płyta samodzielnie rozpozna jego położenie i wielkość,
 • płyta indukcyjna moc 230 V – można użytkować nawet w starszych blokach, czy kamienicach.  Płyta indukcyjna moc 230V ma nieco niższą efektywność, ale za to jest dostępna dla wszystkich,
 • rozpoznawanie wielkości naczynia – czujniki wykrywają krawędzie naczynia i dostosowują odpowiednią ilość energii do jego średnicy,
 • wykrywanie obecności naczynia – dzięki tej funkcji, płyta automatycznie włącza się lub wyłącza,
 • programowany czas pracy – po upływie określonego czasu kuchnia wyłącza się automatycznie,
 • czujniki kontroli gotowania – kontrolują temperaturę wewnątrz garnka i automatycznie ją regulują,
 • czujnik smażenia – informuje, kiedy można rozpocząć smażenie,
 • booster – funkcja umożliwia przyspieszenie grzania nawet o 50% poprzez zwiększenie mocy pola grzewczego. Przez kilka pierwszych minut gotowania płyta nagrzewa naczynie z energią niedostępną w normalnym trybie, następnie zmniejsza ją do mocy najwyższej przy zwykłych ustawieniach,
 • wskaźnik ciepła resztkowego – sygnalizuje, czy płyta jest jeszcze ciepła,
 • stop & go – umożliwia a nagłe przerwanie gotowania, a po pewnym czasie kontynuowanie pracy płyty,
 • opcja memory, która pozwala na zapisanie ustawień –  jeśli regularnie przyrządzasz swoje ulubione danie w ten sam sposób, będziesz mieć do niego łatwy dostęp.
 • auto stop dzięki, której po wykipieniu potrawy lub dłuższej przerwie w gotowaniu, urządzenie samoczynnie wyłączy się, co zapobiegnie uszkodzeniu płyty.
 • bridge – funkcja umożliwia połączenie dwóch sąsiednich pól grzewczych w jedno,
 • blokada – jednym przyciskiem można zablokować wszystkie ustawienia płyty i uniemożliwić jej przypadkowe włączenie lub wyłączenie. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy w domu mieszkają dzieci.
Jak montować płyty indukcyjne?
Montażem płyt indukcyjnych powinien zająć się elektryk, który prawidłowo podłączy przewody. Nieprawidłowe podłączenie kabli może przyczynić się do uszkodzenia kuchni, co skutkuje utratą gwarancji.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Karaś smażony kalorie

Wersja do druku