Czyste mieszkanie to nie tylko duma dla jego właściciela, ale także bezpieczeństwo dla zdrowia domowników. Niestety, zwykłe sprzątanie nie jest w stanie skutecznie usunąć wszystkich zabrudzeń, a tym bardziej bakterii.

Regularne czyszczenie mieszkania to dobry nawyk, ale również zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a szczególnie najmłodszych. Zadaniem różnych detergentów i środków czyszczących jest bowiem usunięcie nie tylko widocznych zabrudzeń, ale także tego, co możemy zobaczyć tylko pod mikroskopem. Tyle teoria. W praktyce natomiast jedne środki czyszczące radzą sobie lepiej, inne – gorzej z zabrudzeniami. Większość jednak nie jest w stanie wyeliminować najbardziej niebezpiecznych zagrożeń jak bakterie, grzyby czy alergeny. Na szczęście można już bez problemu znaleźć na rynku usługi firm specjalizujących się w dezynfekcji i czyszczeniu, a także w ozonowaniu mieszkania (np. firma Profesjonalne Ozonowanie). Warto zwrócić uwagę szczególnie na to ostatnie rozwiązanie. 

Zalety ozonowania

Dezynfekcja pomieszczeń przynajmniej raz na kilka miesięcy to dobre rozwiązanie, jeśli chce się mieć pewność, że w naszym otoczeniu nie ma niebezpiecznych mikrobów, a wszystkie powierzchnie są naprawdę czyste. Do ekologicznej formy dezynfekcji należy właśnie ozonowanie, a do tego jest mało inwazyjne. Ozonowanie potrafi usunąć skutecznie nie tylko bakterie, wirusy, grzyby i pleśń, ale także bardzo dobrze radzi sobie z eliminowaniem nieprzyjemnych zapachów, w tym tak uporczywego, jak spalenizna czy dym tytoniowy. Mało tego, jeśli w domu jest zwierzę, jego zapach także zostanie usunięty. Poza tym w takich miejscach, jak na przykład kuchnia, ozonowania zapewnia skuteczną i szybką dezynfekcję. Ze strychu można w ten sposób pozbyć się również zapachu stęchlizny, a nawet benzyny i rozpuszczalników.

Sprawdź inne zastosowania ozonu: https://profesjonalneozonowanie.pl/zastosowanie-ozonu/

Ozonowanie jako ratunek dla alergików

Ozonowanie mieszkania ma jeszcze jedną ważną zaletę – skutecznie eliminuje różnego rodzaju alergeny i roztocza. To istotna kwestia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z alergią zmaga się już 15 mln dorosłych Polaków (głównie mieszkających w miastach) i 25% dzieci (źródło: https://parenting.pl/coraz-wiecej-zachorowan-na-alergie-wsrod-dzieci-to-juz-epidemia). Wyeliminowanie z ich otoczenia alergenów ma kluczowe znaczenie. Niezastąpione w tym jest właśnie ozonowanie mieszkania. Ten sposób dezynfekcji doskonale radzi sobie nie tylko z roztoczami, kurzem i drobnoustrojami, ale także oczyszcza powietrze, którym oddychać będzie alergik.

Jak realizowane jest ozonowanie mieszkania?

Warto wyjaśnić w kilku słowach, jak przebiega ozonowanie mieszkania. Dla profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem i procedurami, nie jest to skomplikowany proces. Należy jednak wiedzieć, że w czasie ozonowania w pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Na czas zabiegu trzeba również wynieść wszystkie rośliny.

Ozonowanie rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, które będzie dezynfekowane. Należy tam zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność, a przede wszystkim właściwą cyrkulację powietrza. Kolejny krok to rozstawienie i uruchomienie przenośnych generatorów ozonu. Przez cały czas jest kontrolowane stężenie ozonu w mieszkaniu. Po zakończeniu prac trzeba jeszcze zredukować stężenie ozonu do bezpiecznego poziomu.

Ozonowanie mieszkania to skuteczny sposób na pozbycie się niebezpiecznych bakterii, wirusów, grzybów i uciążliwych alergenów. Do tego z pomieszczeń zostają usunięte nawet najbardziej uporczywe zapachy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone

Wersja do druku