Wykorzystywany do zabiegów z zakresy kosmetologii i medycyny estetycznej potrafi zdziałać cuda. Nazywany jest przez wielu jako „środek na zachowanie młodości”.

Choć substancja ta wytwarzana jest w organizmie, to z czasem jej poziom spada, przez co skóra wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w odpowiednie miejsca na twarzy wygląda skórę, nawilża ją i poprawiaj jej wygląd. Choć zabieg jest w większości przypadków bezpieczny, mogą w niedługim czasie po jego wykonaniu pojawić się niepożądane powikłania.

Jak wytwarza się kwas hialuronowy? 

Substancja wykorzystywana w medycynie estetycznej produkowana była kiedyś z tkanek zwierzęcych, jednak uzyskiwany materiał połączony był z innymi biopolimerami, które mogły być czynnikiem poważnych reakcji alergicznych. W celu ich uniknięcia materiał był oczyszczany poprzez zastosowanie specjalnych procesów. Jednak nie zawsze były one w 100% skuteczne, przez co wiele pacjentek i pacjentów ucierpiało wskutek wystąpienia reakcji alergicznych. Obecnie źródłem kwasu hialuronowego są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi, które otrzymuje się w wyniku fermentacji mikrobiologicznej, więcej na temat działania kwasów na https://drparadowska.pl/zabiegi/peelingi-z-wykorzystaniem-kwasow/.

Powikłania kiedyś i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu największym problemem był nieestetyczny wygląd po zabiegu, jednak nie była to poważna przeszkoda, ponieważ kwas można było szybko rozpuścić i tym samym szybko przywrócić pierwotny wygląd. Następnie problemem były wyżej wspomniane reakcje alergiczne powstające wskutek niedokładnie oczyszczonego z bakterii i innych substancji kwasu hialuronowego. Coraz częściej jednak powikłania występują dopiero po kilku miesiącach od wykonania zabiegu. Według specjalistów jest to reakcja na związki chemiczne znajdujące się w kwasie hialuronowym, które z organizmu ubywają w dużo wolniejszym tempie niż sam kwas. Póki więc kwasu jest wystarczająco dużo, problem jest niewidoczny. Kłopoty pojawiają się w momencie, gdy kwas zaczyna się rozpuszczać, a związki nie. W ich wyniku powstaje nieestetycznie wyglądający obrzęk, który bardzo trudno zmniejszyć.

 

Jak uniknąć takich powikłań?

 

Skuteczną metodą jest wybieranie wyłącznie profesjonalnych gabinetów oferujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a także upewnienie się, że wykorzystują preparaty pochodzące od sprawdzonych marek. W większości przypadków pojawienia się powikłań ich przyczyną jest niedokładnie oczyszczony kwas hialuronowy, jednak nie z bakterii, a ze związków chemicznych, które powstają podczas procesu uzyskiwania kwasu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Karboksyterapia na czym polega

Wersja do druku