Rezonans magnetyczny to w tej chwili najdokładniejsze badanie, które umożliwia obrazowanie struktur mózgowia, a także układu naczyniowego i nerwowego czaszki. Rezonans ma wiele zalet, w tym główną najważniejszą – można go wykonywać tak często, jak to konieczne ponieważ nie napromieniowuje tkanek. Kiedy jest zalecane?

Badanie rezonansem jest droższe od badania za pomocą tomografu komputerowego, dlatego zdarza się, że to drugie badanie jest wykonywane zamiast rezonansu. Natomiast kiedy konieczne jest uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza czaski, pacjent powinien poddany być rezonansowi magnetycznemu. Rezonans pozwala pokazać struktury ukryte pod kośćmi, dlatego powinien być wykonywany jako pierwszy.

Jak przebiega badanie?

Badanie rezonansem oparte jest o promieniowanie elektromagnetyczne i falę radiową o częstotliwości, która nie powoduje żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu. Fale te dostarczają obrazu tkanki kostnej oraz tkanek miękkich, które ukryte są za kośćmi czaszki. Możliwe jest także wykonanie badania z kontrastem, który podnosi dokładność otrzymywanych obrazów. Dla porównania tomografia dostarcza przede wszystkim obrazów kości. Dlatego miękkie tkanki osłonięte czaszką nie są tak dokładnie widoczne.

Podczas badania pacjent znajduje się sam w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu. Kładzie się na stole do badania, który zostaje wsunięty do aparatu, który skanuje ciało. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jedyny dyskomfort może się pojawić po podaniu środka kontrastowego. Nad pacjentem przez cały czas czuwa lekarz i technik, którzy znajdują się tuż za ścianą gdzie obserwują badanie na monitorze. Z reguły badania rezonansem trwają od 15 do 45 minut, co zależy od badanego obszaru i konieczności uzyskanych obrazów. Podczas badania pacjent musi być nieruchomy. 

Więcej informacji na temat badania rezonansem magnetycznym znajdziesz na: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/  

Co może wykryć rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykrywa schorzenia oraz wady rozwoju mózgu, zaburzenia krążenia czaszkowego, zaburzenia działania nerwów, nieprawidłowości w budowie kręgów wchodzących w skład rdzeniu kręgowego, czy choroby demielinizacyjne. Na tę chwilę, jest to jedyne badanie, które umożliwia wejrzenie do wnętrza rdzenia oraz oszacowanie stanu zdrowia i zawartości kanału kręgowego.

Dzięki temu badaniu możliwa jest dokładna ocenia tkanek mózgu, ponieważ tworzy on obraz istoty szarej i białej, a także ukryte struktury mózgowia. Możliwe jest także uzyskanie szczegółowego obrazu tylnych elementów czaszki, wykrywania schorzeń przysadki mózgowej, czy monitoringu pooperacyjnego.

Skierowanie na takie badanie nie musi oznaczać niczego poważnego. Często lekarz kieruje na rezonans osoby z częstym bólem głowy, zawrotami, szumami usznymi, zaburzeniami równowagi, niewłaściwymi reakcjami na bodźce nerwowe. O tym, jak przygotować się do badania poinformuje lekarz, podobnie jak o przeciwwskazaniach, których, jak w przypadku wszystkich badań z wykorzystaniem promieniowania jest dużo. Warto także poinformować lekarza o klaustrofobii, może być ona przeszkodą w wykonaniu dokładnego badania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku