Zmywarka w domu staje się tak samo ważnym sprzętem AGD, jak lodówka czy pralka. Dzięki niej możesz bowiem zaoszczędzić czas na sprzątanie, ale również wodę i detergenty potrzebne do zmywania uciążliwych zabrudzeń z naczyń. Zanim jednak kupisz zmywarkę do zabudowy, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Rozmiar i rodzaj zmywarki do zabudowy

Standardowo w sklepach spotkasz dwa rozmiary zmywarek do zabudowy – 45 i 60 cm szerokości. Od tego, którą wybierzesz, będzie zależało ile naczyń będziesz w stanie jednorazowo w niej umyć. Można więc posiłkować się logiką, że im więcej domowników, tym większa powinna być zmywarka. Okazuje się, że duża zmywarka przyda się absolutnie każdemu, nawet singlom mieszkającym w kawalerkach, jednak wymaga posiadania większej liczby talerzy. Jest jednak tańsza, ponieważ rzadziej trzeba ją uruchamiać. Mniejsze zmywarki są jednak niezbędne w małych kuchniach – jeśli i w Twojej nie zmieści się zmywarka do zabudowy 60-centymetrowa, wybierz rozmiar 45 cm.

Zmywarki do zabudowy mogą być całkowicie zasłonięte frontem pasującym do mebli lub też mieć widoczny panel – oba rozwiązania prezentują się elegancko i nowocześnie, więc to od Ciebie zależy, które z nich lepiej przypadnie Ci do gustu. Zmywarkę do zabudowy łatwo zamontujesz, ponieważ są one przystosowane do wysokości blatów kuchennych – o tym, jak zamontować zmywarkę do zabudowy przeczytasz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-montaz-zmywarki-do-zabudowy-podstawowe-zasady.bhtml.

Klasy: energetyczna, zmywania i suszenia

Na każdej zmywarce znajdziesz tajemnicze literki, które będą odpowiadały za działanie zmywarki do zabudowy. Jak je rozszyfrować?

  • klasa energetyczna – klasę energetyczną oznacza się za pomocą literek od G do A, gdzie G jest najgorszą klasą oszczędnościową, a A najlepszą. Obecnie jednak do klasy A dodaje się również plusiki. Najlepsza zmywarka będzie zatem posiadała symbol A+++ i będzie to oznaczało, że wyróżnia się bardzo oszczędnym i wydajnym działaniem,

  • klasa zmywania i suszenia – podobnie oznacza się także klasy suszenia i zmywania – od G do A. Dzięki tym oznaczeniom dowiesz się, jak dobrze zmywarka radzi sobie z usuwaniem uciążliwych zabrudzeń oraz skutecznym suszeniem naczyń.

Programy i funkcje

Warto, aby zmywarka do zabudowy posiadała także wszystkie najważniejsze programy i funkcje, które ułatwią Ci codzienne porządki w domu:

  • wstępne zmywanie – ten program pomaga wcześniej namoczyć bardzo zabrudzone naczynia lub takie, na których brud zasechł,

  • tryb oszczędny – zwany jest także trybem ECO. Zazwyczaj jest to krótki program myjący w dość niskiej temperaturze,

  • tryb intensywny – idealny do mocno zabrudzonych naczyń,

  • tryb bio – przeznaczony do delikatnych naczyń,

  • tryb błyskawiczny – sprawdza się przy lekko zabrudzonych naczyniach,

  • wyparzanie – tryb niezbędny do naczyń wymagających sterylności, np. czyszczenie dziecięcych butelek. Myje w bardzo wysokiej temperaturze.

Pamiętaj, że zmywarki mogą mieć też wiele funkcji dodatkowych – koniecznie sprawdź, które są Ci potrzebne, aby wybrać idealną zmywarkę do zabudowy do swojej kuchni.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku