Ubezpieczenie zdrowotne zyskuje na znaczeniu gdy przytrafia nam się jakaś poważniejsza przypadłość, szczególnie gdy potrzebujemy szybkich konsultacji u specjalisty. Niestety w takich sytuacjach Narodowy Fundusz Zdrowia nie domaga i każe nam uzbroić się w cierpliwość.

Zapobiec temu można kupując prywatne ubezpieczenie medyczne. Możemy zyskać dostęp do lekarza, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Możemy również zapewnić sobie wypłatę świadczenia w sytuacji poważnego zachorowania – środki będą niezwykle potrzebne na skuteczne leczenie czy potrzebną rehabilitację.

 

Co możemy zyskać z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Każdy, kto pracuje na etacie – ma odprowadzane z wynagrodzenia składki na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu może korzystać z darmowej opieki medycznej na terenie całej Polski. To dobre rozwiązanie, jednak życie często pokazuje, że – do czasu.

Pierwsze problemy pojawiają się, gdy w sezonie jesienno-zimowym potrzebujemy zwolnienia lekarskiego do pracy – zapisanie się do lekarza pierwszego kontaktu bywa mocno utrudnione. Kolejki są wówczas ogromne, zdarza się, że zapisywać się można jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Problem bywa również spory, gdy lekarz pierwszego kontaktu zleci nam wizytę u specjalisty. Tutaj specjalizacja lekarza nie ma znaczenia – najkrótszy czas oczekiwania to zazwyczaj miesiąc. Potrafi jednak zdarzyć się, że na wizytę u specjalisty przyjdzie nam czekać pół roku, czy nawet rok. Taki system opieki medycznej wyklucza szybkie i skuteczne leczenie, nic zatem dziwnego, że większość Polaków próbuje leczyć się na własną rękę.

Prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie należy traktować w kategorii dodatkowych kosztów. To błędne podejście. Przy niedużej opłacie możemy zapewnić sobie na przyszłość szybką wizytę u lekarza, szeroki zakres leczenia stomatologicznego, wizytę u specjalisty bez długiego czasu oczekiwania, drugie konsultacje medyczne, dostęp do placówek na terenie całego kraju, całodobową infolinię medyczną, na której uzyskamy poradę co robić w nagłej sytuacji oraz wiele innych korzystnych form pomocy.

Równie ważną pomocą jest świadczenie finansowe, które możemy otrzymać. To szczególnie ważne przy poważnych zachorowaniach oraz kontuzjach, które wymagać mogą wielotygodniowych rehabilitacji. Świadczenie można uzyskać z tytułu poważnej choroby (towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj stosują listę o konkretnej liczbie określonych chorób), pobytu w szpitalu czy urazu ciała.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia medycznego?

Cena bardzo często odgrywa decydującą rolę jeśli chodzi o zakup polisy zdrowotnej. Nie ma w tym nic dziwnego – większość z nas ma duże zobowiązania finansowe każdego miesiąca – wychowujemy dzieci, płacimy alimenty, posiadamy samochód, spłacamy kredyt itd.

Właśnie dlatego warto wiedzieć co wpływa na cenę ubezpieczenia, a dzięki takiej wiedzy uda nam się uniknąć wysokich kosztów polisy. Należą do nich:

·         wiek;

·         suma ubezpieczenia;

·         zakres ochrony;

·         umowy dodatkowe;

·         brak karencji.

Duże znaczenie w przypadku ceny polisy medycznej ma wiek. Im później zdecydujemy się na zakup, tym wyższą składkę przyjdzie nam płacić. Z każdym rokiem wzrasta ryzyko chorób oraz śmierci, co ubezpieczyciel uwzględnia w swoich prognozach. Jeśli interesuje nas prywatne ubezpieczenia zdrowotne w www.ubezpieczeniaonline.pl, nie powinniśmy odkładać tej decyzji na przyszły rok czy jeszcze później.

Bardzo duży wpływ ma również wybrana przez nas suma ubezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na maksymalną oferowaną przez firmę kwotę – należy oczekiwać, że składka również będzie wysoka. Ta zasada dotyczy wszystkich ubezpieczeń, również zdrowotnych. Dobrze jest zatem mierzyć siły na zamiary i dopasować polisę według preferowanej składki miesięcznej.

Zakres ochrony również stanowi o cenie ubezpieczenia zdrowotnego. Pakiet o minimalnych możliwościach będzie tańszy od pozostałych, które mogą zaoferować więcej. Jednak ważne jest to, na czym najbardziej nam zależy – jeśli oczekujemy dostępności do wielu placówek w Polsce, pakietu stomatologicznego lub korzystamy z wizyt u lekarza konkretnej specjalizacji – na to postawmy w ubezpieczeniu, niech gwarantuje nam to, co najbardziej nam potrzebne.

Wybrane ubezpieczenie zdrowotne zazwyczaj można dodatkowo rozszerzyć – np. o pakiet ochronny na raka. Umowy dodatkowe bywają bardzo przydatne, jednak i tutaj panuje zasada, by dobrać je z rozsądkiem. Wykupowanie umów bez dłuższego zastanowienia może generować wysokie opłaty za ubezpieczenie. Lepiej wybrać jedno lub dwa rozszerzenia, które uznamy za niezbędne.

Na cenę wpływa również brak karencji. To forma zabezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowego przed nieuczciwymi klientami. W sytuacji, gdyby została zdiagnozowana poważna choroba, taka osoba mogłaby starać się o polisę z wysoką sumą ubezpieczenia, by niedługo otrzymać odszkodowanie i wsparcie w leczeniu. Jednak ubezpieczyciel jest tutaj świadomy ryzyka – w przypadku braku karencji zaoferuje wyższą składkę i niższą sumę ubezpieczenia, co dla wielu osób będzie zwyczajnie nieopłacalne.

Przed zakupem ubezpieczenia zdrowotnego warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Przede wszystkim ważne jest po co nam taka polisa? Czy chcemy uzyskać dostęp do prywatnych placówek medycznych, czy lekarzy specjalistów na wyciągnięcie ręki, czy może wysokie odszkodowanie?

Warto przemyśleć również jak wysoka suma ubezpieczenia jest nam najbardziej potrzebna. Oczywiście, im wyższa, tym lepiej, jednak musimy założyć jakąś optymalną kwotę, która będzie pomocna w trudnej sytuacji, a nie będzie miesięcznie zbyt dużym obciążeniem w postaci składki.

I najważniejszy krok – porównanie ofert. To kluczowa sprawa, jeśli zależy nam na dobrej polisie zdrowotnej. Na rynku ubezpieczeniowym ofert mamy naprawdę sporo. Zakup pierwszej, która wyda nam się w porządku jest błędny – ponieważ bardzo szybko może okazać się, że pozostałe dostępne polisy mogą więcej i to w lepszej cenie. Bez porównania możemy zagwarantować sobie rozczarowanie na przyszłość. A w kwestii naszego zdrowia jest to absolutnie zbędne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku