JednÄ… z coraz powszechniej diagnozowanych chorób przewlekÅ‚ych jest cukrzyca. Trudno o bardzo dokÅ‚adne dane, gdyż liczba przypadków cukrzycy wzrasta lawinowo z roku na rok – i to w każdej grupie wiekowej. Ponadto wiele przypadków cukrzycy wciąż pozostaje niezdiagnozowanych. Nie zmienia to faktu, że Åšwiatowa Organizacja Zdrowa publikuje coraz bardziej niepokojÄ…ce raporty dotyczÄ…ce zachorowalnoÅ›ci na cukrzycÄ™, a także Å›miertelnoÅ›ci zwiÄ…zanej z powikÅ‚aniami cukrzycy.

Najważniejsze dane dotyczące cukrzycy

Cukrzyca to choroba o charakterze metaboliczno – hormonalnym, zwiÄ…zanym ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi oraz nieprawidÅ‚owoÅ›ciami w funkcjonowaniu insuliny. UtrzymujÄ…cy siÄ™ wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia prowadzi do postÄ™pujÄ…cego uszkadzania tkanek. PowikÅ‚aniami cukrzycy sÄ… m. in. nadciÅ›nienie, miażdżyca, zawaÅ‚ serca, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku, rozwój stopy cukrzycowej czy czÄ™ste infekcje grzybicze.

Obecnie na cukrzycę na całym świecie choruje ponad 400milionów osób, przy czym nie jest znana dokładna ilość osób z niezdiagnozowaną cukrzycą. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje już co 11 dorosły, a cukrzyca nie oszczędza także dzieci i młodzieży. Co 6 sekund na powikłania cukrzycy umiera jedna osoba. Już w 2030 roku cukrzyca będzie siódmą przyczyną zgonów na świecie.

A jak wyglÄ…da sytuacja w naszym kraju? W Polsce problem cukrzycy dotyczy co najmniej 3 milionów osób, co stanowi ponad 6% mieszkaÅ„ców. W 2030 roku bÄ™dzie to już okoÅ‚o 10%. SkÄ…d takie zatrważajÄ…ce statystyki? Cukrzyca jest Å›ciÅ›le powiÄ…zana z epidemiÄ… nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci – okoÅ‚o 90% chorych na cukrzycÄ™ ma nadmiernÄ… masÄ™ ciaÅ‚a. KolejnÄ… czÄ™stÄ… przyczynÄ… cukrzycy jest dieta obfitujÄ…ca w zbyt wiele kalorii i zbyt dużą podaż wÄ™glowodanów, a także siedzÄ…cy tryb życia. To dlatego cukrzyca okreÅ›lana jest mianem choroby cywilizacyjnej -  jest bowiem przykrÄ… konsekwencjÄ… współczesnego trybu życia. To od nas zależy zatem, czy prognozowane liczby znajdÄ… potwierdzenie w przyszÅ‚oÅ›ci. Co zrobić, aby tak siÄ™ nie staÅ‚o i aby ograniczyć zachorowalność na cukrzycÄ™? Odpowiedź jest prosta – wystarczy zmiana trybu życia i odpowiednia dieta cukrzycowa.

Komu cukrzyca zagraża najbardziej?

Do rozpoznania cukrzycy nie potrzeba wiele – wystarczy nieprawidÅ‚owy wynik badania poziomu glukozy na czczo. JeÅ›li dwukrotnie uzyskany zostanie wynik powyżej 7 mmol/ l – można zdiagnozować cukrzycÄ™. Inny algorytm zakÅ‚ada oznaczenie tzw. glikemii przygodnej, czyli oznaczenia poziomu glukozy o dowolnej porze dnia. Wtedy wynik przekraczajÄ…cy 11,1 mmol/l oraz wystÄ™powanie objawów cukrzycy sÄ… wystarczajÄ…ce do tego, aby rozpoznać chorobÄ™.

Można zapobiec rozwojowi cukrzycy – pomocna okazuje siÄ™ dieta oraz aktywny tryb życia. Profilaktyka cukrzycy sprowadza siÄ™ do utrzymania prawidÅ‚owej masy ciaÅ‚a (wskaźnik BMI w przedziale 19 – 25), uprawiania sportu codziennie przez kilkadziesiÄ…t minut, a także stosowania diety o ograniczonej podaży wÄ™glowodanów. Taka dieta okaże siÄ™ pomocna także wtedy, gdy cukrzyca już siÄ™ rozwinie – stanowi ona bowiem konieczne uzupeÅ‚nienie farmakoterapii. Wiele zależy od nas samych – wystarczy prowadzić zdrowy styl życia, aby oddalić widmo zachorowania nie tylko na cukrzycÄ™, ale także inne choroby cywilizacyjne.

źrodło: grzegorzklonek.com


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku