Jedną z coraz powszechniej diagnozowanych chorób przewlekłych jest cukrzyca. Trudno o bardzo dokładne dane, gdyż liczba przypadków cukrzycy wzrasta lawinowo z roku na rok – i to w każdej grupie wiekowej. Ponadto wiele przypadków cukrzycy wciąż pozostaje niezdiagnozowanych. Nie zmienia to faktu, że Światowa Organizacja Zdrowa publikuje coraz bardziej niepokojące raporty dotyczące zachorowalności na cukrzycę, a także śmiertelności związanej z powikłaniami cukrzycy.

Najważniejsze dane dotyczące cukrzycy

Cukrzyca to choroba o charakterze metaboliczno – hormonalnym, związanym ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu insuliny. Utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia prowadzi do postępującego uszkadzania tkanek. Powikłaniami cukrzycy są m. in. nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku, rozwój stopy cukrzycowej czy częste infekcje grzybicze.

Obecnie na cukrzycę na całym świecie choruje ponad 400milionów osób, przy czym nie jest znana dokładna ilość osób z niezdiagnozowaną cukrzycą. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje już co 11 dorosły, a cukrzyca nie oszczędza także dzieci i młodzieży. Co 6 sekund na powikłania cukrzycy umiera jedna osoba. Już w 2030 roku cukrzyca będzie siódmą przyczyną zgonów na świecie.

A jak wygląda sytuacja w naszym kraju? W Polsce problem cukrzycy dotyczy co najmniej 3 milionów osób, co stanowi ponad 6% mieszkańców. W 2030 roku będzie to już około 10%. Skąd takie zatrważające statystyki? Cukrzyca jest ściśle powiązana z epidemią nadwagi i otyłości – około 90% chorych na cukrzycę ma nadmierną masę ciała. Kolejną częstą przyczyną cukrzycy jest dieta obfitująca w zbyt wiele kalorii i zbyt dużą podaż węglowodanów, a także siedzący tryb życia. To dlatego cukrzyca określana jest mianem choroby cywilizacyjnej -  jest bowiem przykrą konsekwencją współczesnego trybu życia. To od nas zależy zatem, czy prognozowane liczby znajdą potwierdzenie w przyszłości. Co zrobić, aby tak się nie stało i aby ograniczyć zachorowalność na cukrzycę? Odpowiedź jest prosta – wystarczy zmiana trybu życia i odpowiednia dieta cukrzycowa.

Komu cukrzyca zagraża najbardziej?

Do rozpoznania cukrzycy nie potrzeba wiele – wystarczy nieprawidłowy wynik badania poziomu glukozy na czczo. Jeśli dwukrotnie uzyskany zostanie wynik powyżej 7 mmol/ l – można zdiagnozować cukrzycę. Inny algorytm zakłada oznaczenie tzw. glikemii przygodnej, czyli oznaczenia poziomu glukozy o dowolnej porze dnia. Wtedy wynik przekraczający 11,1 mmol/l oraz występowanie objawów cukrzycy są wystarczające do tego, aby rozpoznać chorobę.

Można zapobiec rozwojowi cukrzycy – pomocna okazuje się dieta oraz aktywny tryb życia. Profilaktyka cukrzycy sprowadza się do utrzymania prawidłowej masy ciała (wskaźnik BMI w przedziale 19 – 25), uprawiania sportu codziennie przez kilkadziesiąt minut, a także stosowania diety o ograniczonej podaży węglowodanów. Taka dieta okaże się pomocna także wtedy, gdy cukrzyca już się rozwinie – stanowi ona bowiem konieczne uzupełnienie farmakoterapii. Wiele zależy od nas samych – wystarczy prowadzić zdrowy styl życia, aby oddalić widmo zachorowania nie tylko na cukrzycę, ale także inne choroby cywilizacyjne.

źrodło: grzegorzklonek.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku