Każdego roku z nastaniem jesieni przyzwyczajamy się do sytuacji w której słowa takie jak: smog, pyły czy zła jakość powietrza wdzierają się do naszych wnętrz. Nieważne czy włączymy tv, radio czy też chcemy spędzić czas przy naszej ulubionej gazecie temat ten jest na topie. To dobrze, gdyż ważne tematy wymagają tego, by być w centrum uwagi. Jednak od samego słuchania o tym jak kiepskiej jakości powietrze Nas truje nie sprawimy, że się przed tym ustrzeżemy.

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

To co możemy zrobić to wykorzystać wszystkie dostępne domowe sposoby na walkę ze smogiem. Nieważne czy będzie to domowy oczyszczacz powietrza, atestowane okna czy rośliny oczyszczające powietrze. Jeśli nie będziemy bierni możemy wygrać każdą bitwę ze smogiem, a ostatecznie wojnę. Jak to zrobić, by być zadowolonym i zdrowszym w tekście poniżej.Domowe sposoby na smog - zacznij od działa dużego kalibruJesteśmy różni i żyjemy w różnych warunkach. Jedni w domkach jednorodzinnych o powierzchni 240m kwadratowych inni w blokach w kawalerkach. Dlatego pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to to jaką powierzchnię chcemy oczyścić. Zaleca się stosowanie jednego urządzenia na jedno pomieszczenie jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie są to urządzenia tanie powinniśmy tak ustawić urządzenie by oczyszczało powietrze zgodnie z jego naturalnym przepływem (od drzwi i okien do okapów oraz kanałów wentylacyjnych).

Zwróćmy uwagę na parametr cadr, czyli tzw. Clean Air Delivery Rate. Wyrażany jest on w m3/h dzięki czemu łatwo możemy stwierdzić czy urządzenie poradzi sobie z naszym pomieszczeniem. Wystarczy policzyć ile m3 zajmuje nasz pokój i porównać z parametrami na urządzeniu/opakowaniu. Oczywiście im większa wydajność tym powietrze zostanie szybciej oczyszczone. 

Jak podaje WHO aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Az 4 z nich w pierwszej piątce. Są to Żywiec, Pszczyna, Wodzisław i Rybnik. Jeśli mieszkasz w tych miastach bądź w jednym z tych z listy warto byłoby kupić urządzenie wyposażone w filtr z aktywowanym węglem oraz filtr hepa. Urządzenie dobrej jakości można kupić już za stosunkowo niewielką kwotę. Dzięki temu najbardziej trujące pyły PM2. 5 oraz PM10 nie będą Ci zagrażać. Oprócz tego pozbędziesz się alergenów oraz lotnych związków organicznych.

Kiedy już dobierzemy urządzenie pod względem powierzchni, a także posiadanych filtrów warto zainteresować się kulturą pracy oraz wyposażeniem dodatkowym. Kilka trybów pracy z pewnością się przyda szczególnie wtedy, kiedy ciężko zasypiamy przy hałasie, czy też w pokoju obok śpi nasza mała pociecha. Warto zwrócić uwagę na jakość pracy, a w szczególności na głośność mierzoną w decybelach. Przydatny bywa tryb auto, dzięki któremu maszyna sama analizuje skład powietrza i dobiera odpowiedni program. Jeśli lubimy nowinki technologiczne możemy wybrać urządzenie kompatybilne z naszym smartfonem.

„Szlachetne zdrowie ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie kto Cię stracił” pisał Jan Kochanowski w swojej fraszce i choć to prawda niepodważalna zanim kupimy oczyszczacz powietrza powinniśmy się zastanowić ile chcemy pieniędzy przeznaczyć na jego zakup. Pamiętajmy że dochodzą do niego koszty eksploatacyjne np. filtry. Dlatego przed zakupem sprawdźmy jak często będziemy zmuszeni je wymieniać i czy nie ma problemu z ich dostępnością. Oczyszczacz powietrza jak mało które urządzenie domowe nie tylko ułatwia nam życie, ale przede wszystkim je chroni. Dobrawszy odpowiedni do naszego pomieszczenia, trybu życia i zasobności portfela sprawimy, ze będziemy mogli odetchnąć głęboką piersią z ulgą. Wybierając dobry pamiętajmy, że będzie on stale towarzyszył nam w okresie jesienno-zimowym warto więc na samym końcu uwzględnić jego wygląd by móc codziennie patrzeć na urządzenie nie tylko skuteczne ale i miłe dla oka, które będzie pasować do wystroju wnętrza. Okna na świat, bez widoku na smog Świetnym rozwiązaniem jest wymiana okien na szczelne i atestowane (o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy). Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nic nam nie da jeśli okna będą nieszczelne. O tym jak ważne jest prawidłowe uszczelnienie okien możemy przekonać się z tego filmu:. Optymalnym rozwiązaniem może być zastosowanie okna z siatką antysmogową. Dobrą informację jest, że w Polsce są już producenci oferujący antysmogowe okna. Dzięki nim możemy wietrzyć mieszkanie również kiedy normy pyłu zawieszonego są przekroczone. Siatki montowane są w oknach drzwiach i systemach wentylacyjnych.Zielono NamPo zakupie dobrego oczyszczacza powietrza i wymianie okien na takie, które wspomagają naszą walkę ze smogiem kolejny punkt przypadnie do gustu paniom, które uwielbiają domowe rośliny. Można za niego dostać kilka cennych punktów w walce ze smogiem. Wiadomo nie do dziś, że rośliny to tlen, jednak choć to tak oczywiste rzadko o tym myślimy. Są jednak rośliny, które wyjątkowo dobrze radzą sobie ze smogiem. Jeśli zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze pomyśl o: Palmie Arece czy Węownicy. Z kolei według wielu portali pomocne mogą okazać się: Aloes, Skrzydłokwiat Czy figowce. Dla chcących poznać temat dogłębniej warto zaznajomić się z tym materiałem: Można również zsadzić drzewa w ogrodzie, które znacznie wpłyną na powietrze w rejonie Waszego domu: Lipa drobnolistna , Robinia akacjowa , Jesion pensylwański, Brzoza brodawkowata czy Grusza pospolita będą najlepszym wyborem.Pytanie brzmi: jak walczyć, nie czyTo, czy Nasze dzieci będą oddychać świeżym powietrzem zależy tylko i wyłącznie od Nas. Zazwyczaj nie doceniamy czegoś co mamy za darmo. Do tej pory świeże, czyste powietrze mieliśmy za darmo. To się zmienia. Zatem, jeśli cenimy nasz dom/mieszkanie jako oazę bezpieczeństwa walczmy i róbmy to dobrze:

  • Urządzenie elektryczne –ranking oczyszczaczy powietrza

  • Okna produkowane z myślą o smogu wyposażone w specjalne antysmogowe siatki

  • Rośliny, które zawsze były naszymi sprzymierzeńcami.

Oto lista naszych sojuszników. Tylko razem możemy zwyciężyć. A jakie są Wasze sposoby na domową walkę ze smogiem? Chętnie się o nich dowiemy. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej: Pytajcie!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

oczyszczacz powietrza czy warto kupić
Sypialnia w kawalerce

Wersja do druku