Trzeba przyznać, że odpowiedni system wentylacji, to jedna z najważniejszych rzeczy, która powinna znaleźć się w każdym mieszkaniu. Jeśli sam chcesz cieszyć się świeżym powietrzem, to nie tylko musisz zadbać o obecność takich układów, ale także ich jakość, czystość i satysfakcjonujące rozwiązania konstruktorskie.
Jednym z najbardziej klasycznych systemów, jest wentylacja grawitacyjna, ponieważ jest ona prosta w budowie, tania i skuteczna – stosowana od bardzo długiego czasu, w dalszym ciągu wybierana jest przez większość osób podczas budowania domu. Dlaczego wciąż korzystamy ze starych rozwiązań, skoro mamy dostęp do technologii? Ponieważ jeśli coś działa i sprawdza się w sposób satysfakcjonujący, to nie warto tego zmieniać!
 
Zaprojektowanie i układ projektu
Czym jest ta wcześniej wspomniana magiczna wentylacja grawitacyjna? Otóż jest to układ rur, które odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz. Wiadomo, że wysoka temperatura powietrza, powoduje jego ulatywanie w górę, dlatego jest to najbardziej wydajny sposób, gdyż w okresie grzewczym, stale będziemy dbać o satysfakcjonujący poziom ciepłoty.
 
Czy skonstruowanie takiego układu jest proste? Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, zmienne warunki atmosferyczne i wiatr, z pewnością nie będzie to proste zadanie dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z taką pracą. Wentylacja musi sprawnie działać niezależnie od tego, w którą stronę wieje wiatr, czy pada deszcz, śnieg, czy świeci słońce i jest 30 stopni Celsjusza na zewnątrz. W okresie letnim wentylacja mechaniczna może okazać się pomocna, ponieważ będzie tworzyć cyrkulację, a to wpłynie na przepływ i wymianę – każdy chyba zna sytuację, w której w mieszkaniu panuje nieprzyjemny zapach, może być to spowodowane brakiem optymalnej wydajności pracy.
 
Więcej o wentylacji przeczytasz na stronie https://www.aquateam.pl/index.php/wentylacja-szczecin/.
 
Zadbaj o czystość
Kurz uwielbia przedostawać się do miejsc, w których ciężko dostać się za pomocą klasyczny możliwości sprzątania. Jak więc radzić sobie z nim domowymi sposobami? Warto zabezpieczyć układ specjalnymi kratkami i filtrami, by zminimalizować przedostawanie się różnego rodzaju pyłków. Z zewnątrz warto regularnie przecierać szmatką kratki, a raz na jakiś czas wezwać specjalistyczną firmę zewnętrzną, którzy posiadają doświadczenie w tego typu pracy.
 
Posiadają oni zazwyczaj specjalistyczne narzędzia, dzięki którym żadna wentylacja nie będzie dla nich przeszkodą – Wy natomiast będziecie mogli cieszyć się ze świeżego powietrza w mieszkaniu. Chociaż w przypadku bloków, problem może być nieco bardziej złożony.
 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku