W ostatnich latach zawód architekta wnętrz zyskał na prestiżu. Stał się jednym z bardzo pożądanych zawodów na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób marzy o byciu architektem i projektantem wnętrz, licząc na dobre zarobki oraz ciekawą i rozwijającą pracę. Niestety nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Cieszący się uznaniem architekt musi być wszechstronny i posiadać liczne cechy, aby się wyróżnić na tle innych kolegów i koleżanek po fachu.

Wszechstronność architekta wnętrz to podstawa

Profesjonalny architekt wnętrz musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin, choćby takich jak:

  • ●matematyka;
  • ●architektura;
  • ●historia sztuki;
  • ●grafika, rysunek;
  • ●rzeźba, malarstwo;
  • ●socjologia;
  • ●zarządzanie;
  • ●prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Lista jest nieco dłuższa, to jedynie kilka przykładów, by zobrazować na czym owa wszechstronność powinna polegać.

Profesjonalny projektant wnętrz powinien posiadać ścisły umysł, a jednocześnie otwarty i kreatywny. Wówczas będzie mógł po pierwsze - przebić się na rynku, a po drugie - móc proponować swoim klientom rozwiązania zgodne z ich oczekiwaniami, budżetem oraz bieżącymi trendami czy wymogami prawno-budowlanymi.

Wyobraźnia przestrzenna - ogromna zaleta

Doskonała wyobraźnia przestrzenna jest cechą bardzo pożądaną w pracy architekta wnętrz. Znacznie ułatwia mu pracę i przyspiesza opracowywanie projektów różnego typu. Pozwala sprawnie i efektownie łączyć kształty i elementy w jedną całość. Dzięki znakomitej wyobraźni przestrzennej projektant wnętrz może tworzyć niebanalne, oryginalne projekty, dzięki którym się wyróżni budując swój prestiż i renomę.

Precyzja, dokładność oraz terminowość - mocne atuty

Różnego rodzaju projekty i rysunki są wykonywane w odpowiedniej skali. W związku z czym architekt wnętrz musi mieć perfekcyjnie opanowaną umiejętność przygotowywania dokładnych projektów, w których każdy element wnętrza jest właściwie rozplanowany z godnie z pozostałą dokumentacją projektową. Owa szczegółowość i precyzja eliminuje późniejszy efekt niemiłego zaskoczenia. Umiejętność tworzenia rysunku technicznego, znajomość aksonometrii oraz zasad perspektywy są więc niezbędne w pracy projektanta wnętrz.

Profesjonalista w każdym fachu powinien umieć właściwie zarządzać swoim czasem i właściwie planować swoje prace. W przypadku architekta wnętrz terminowość jest niezwykle ważna. Wzorowa organizacja pracy projektanta wnętrz pozwala mu efektywnie pracować odpowiednio planując wszelkie prace wykonawcze, które z kolei są właściwie zgrane choćby z dostawą towaru.

Większość osób podejmując współpracę z fachowcami oczekuje terminowej realizacji zlecenia. Dlatego też dobry projektant wnętrz nie może pozwolić sobie na nie dotrzymywanie terminów, przekładające się na niezadowolenie klientów i mogące opóźniać inne prace.

Otwartość i komunikatywność - gwarancja dobrych kontaktów z klientami

Nawet najlepsi architekci wnętrz nie przebiją się na rynku bez odpowiednich predyspozycji personalnych. Umiejętność nawiązywania kontaktów jest niezbędna do zdobywania oraz budowania odpowiednich relacji z klientami. Poza tym, aby w pełni sprostać wymaganiom swoich klientów, trzeba często umieć właściwie odczytać ich oczekiwania i wyobrażenia, co ostatecznego efektu. Niejednokrotnie profesjonalni projektanci wnętrz, po krótkiej rozmowie z klientem, są w stanie zaproponować mu rozwiązania, których na przykład nie brał pod uwagę, a okazały się być idealne - dokładnie takie, jakie potrzebuje. Tą cenną umiejętność ma niewielu projektantów, a dzięki niej wyróżniają się na tle innych.

Ponadto profesjonalny architekt wnętrz musi umieć sprzedać swoje umiejętności i wiedzę. Doskonała komunikatywność i otwartość w kontaktach z ludźmi ułatwia mu z nimi współpracę. Dzięki temu łatwiej jest, na przykład, przekonać klienta do innych rozwiązań, które choćby lepiej pasują do niego, danego wnętrza czy też zdecydowanie lepiej się sprawdzą.

Znajomość programów komputerowych - lepsza wizualizacja projektu dla klienta

Programy komputerowe do sporządzania rysunku technicznego, wizualizacji wnętrz czy obórki zdjęć z wizualizacji są bardzo pomocne w pracy architekta wnętrz, Pozwalają przygotować odpowiednią prezentacje dla klienta.

Nie każdy klient potrafi wyobrazić sobie dokładnie to, co projektant wnętrz proponuje. Z pomocą przychodzą właśnie wspomniane programy, Architekt prezentując swoje propozycje w postaci różnych wizualizacji w prosty sposób może sprawdzić czy takie rozwiązania podobają się klientowi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka grahamka z masłem

Wersja do druku