Ból menstruacyjny jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów towarzyszących miesiączce. Dla niektórych kobiet jest on prawie nieodczuwalny, jednak dla wielu potrafi być naprawdę uciążliwy i przejąć kontrolę nad ich życiem nawet przez tydzień. Jeśli należysz do drugiej grupy i “te dni” są dla Ciebie synonimem koszmaru, dowiedz się, jak poradzić sobie z bólem towarzyszącym miesiączce i poczuć się komfortowo.

Dlaczego podczas menstruacji boli brzuch?

Menstruacja jest cyklicznym zjawiskiem fizjologicznym, świadczącym o tym, że nie doszło do zapłodnienia. Śluzówka wyścielająca macicę, przygotowana do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, jest naturalnie usuwana przez organizm. Temu procesowi towarzyszy krwawienie, które bywa nieprzyjemne dla kobiet.

Najbardziej uciążliwym skutkiem miesiączki są bóle menstruacyjne[1], które kumulują się w dolnej części brzucha[2], a u niektórych kobiet również w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Dolegliwościom mogą towarzyszyć także bóle głowy, mdłości, wzdęcia, rozdrażnienie, a nawet wymioty i stany depresyjne. Jak nie dać się im zdominować? Poznaj sposoby łagodzenia i leczenia bólu menstruacyjnego.

Leki pomocne w leczeniu bólu menstruacyjnego

Od czego zacząć? Podstawą w leczeniu bólu menstruacyjnego jest zastosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Możesz zacząć je przyjmować nawet na 2-3 dni przed spodziewanym okresem, by w efekcie zmniejszyć bóle w czasie krwawienia.

Wybieraj ibuprofen[3] lub leki rozkurczowe, np. na bazie hioscyny (jak Buscopan), które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości w okolicy podbrzusza. Pamiętaj jednak, że jeśli cierpisz na astmę lub wystąpiła u Ciebie choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy, ibuprofen nie jest wskazany, ponieważ może potęgować objawy chorobowe. Dodatkowo, częstym błędem jest przyjmowanie różnych leków zawierających tę samą substancję aktywną – ibuprofen, co potęguje ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Możesz także sięgnąć po łagodne środki uspokajające, najlepiej na bazie ziół: melisy, szyszek chmielu czy kozłka lekarskiego (waleriany). O czym musisz pamiętać? Unikaj leków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (takich jak aspiryna czy polopiryna), które rozrzedzają krew i mogą przyczynić się do krwotoku lub nadmiernego krwawienia.

Rozluźniające masaże i rozgrzewające okłady

Bolące mięśnie w okolicy tzw. “dolnych pleców” i miednicy rozluźnisz stosując miejscowo plastry chłodzące z apteki. Napięcie i skurcze możesz zniwelować poprzez delikatny masaż[4] okolicy podbrzusza oraz dolnego odcinka pleców. Wykonuj okrężne ruchy dłońmi, o umiarkowanej intensywności. Pomocne również mogą okazać się rozgrzewające okłady z ręcznika nasączonego ciepłą wodą lub termofora. Możesz wziąć też relaksacyjną kąpiel z olejkami eterycznymi o działaniu kojącym (np. lawendowym czy rumiankowym - kupisz je w sklepie zielarskim). Pachnąca wanna podziała na Twoje zmysły i pomoże się odprężyć. Pamiętaj jednak o właściwej, letniej temperaturze wody. Zbyt wysoka może wzmóc krwawienie.

Aktywność fizyczna

Jak wiadomo, ruch i aktywność fizyczna[5] są dobre na wszystko - również na bóle menstruacyjne. Zwykły spacer na świeżym powietrzu może dobroczynnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. . Wolisz coś innego? Miej na uwadze, że ćwiczenia w trakcie miesiączki nie powinny być zbyt obciążające, gdyż mogą zwiększyć krwawienie.

Co ćwiczyć w trakcie miesiączki? Wybierz treningi o działaniu antystresowym, takie jak np. pilates, stretching czy joga, które rozluźnią Twoje mięśnie i pozwolą Ci się zregenerować. W domowym zaciszu możesz wykorzystać pozycje z jogi, dedykowane kobietom miesiączkującym, takie jak warianty śavasany (pozycja nieboszczyka) czy supta-baddha-konasany (pozycja spętanego kąta). Pomogą Ci odzyskać spokój i rozluźnić napięte mięśnie. Jeśli jednak wolisz ćwiczyć w szkole jogi, nie zapomnij, żeby przed rozpoczęciem zajęć zgłosić instruktorowi, że miesiączkujesz. Niektóre pozycje są zakazane podczas menstruacji. W niektórych miejscach możesz zapisać się na specjalną jogę dla kobiet miesiączkujących.

Odpowiednie nawodnienie

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu[7], i to nie tylko w trakcie miesiączki. Zaleca się picie 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej wybierz niegazowaną wodę mineralną lub herbaty ziołowe.Mają właściwości rozkurczające i przeciwbólowe. Unikaj natomiast napojów gazowanych, alkoholu, kawy i czarnej herbaty, które mogą powodować wzdęcia, odwadniać oraz podnosić ciśnienie krwi, a co za tym idzie - powodować większy ból.

Zdrowe i zbilansowane odżywianie

Nie możesz zapomnieć o zdrowym odżywianiu. Zmiany hormonalne w drugiej fazie cyklu powodują wzrost apetytu. Chętniej sięgasz po słodkie i tłuste potrawy[8]… Znasz to? Oczywiście, od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na niewielkie “grzeszki”, lecz w takich sytuacjach sięgnij po zdrowe słodycze. To może być gorzka czekolada z wysoką zawartością kakao (najlepiej powyżej 70%), naturalne ekologiczne batony czy pyszny domowy jagielnik. Niech podstawą Twojej diety staną się świeże owoce i warzywa. Dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin. Pysznym rozwiązaniem będą smoothie czy zielone koktajle, pełne witamin i mikroelementów, takich jak magnez i wapń[9], na które znacznie wzrasta zapotrzebowanie w te dni. Do napoju dodaj szpinak, jarmuż i masło orzechowe. Nie zapominaj także o odpowiedniej ilości błonnika (znajdziesz do w malinach, jagody, jeżynach czy porzeczkach).  

Miesiączka towarzyszy kobiecie przez większą część życia, dlatego trzeba nauczyć się łagodzić jej uciążliwe skutki uboczne. Opisane rozwiązania powinny pomóc Ci w leczeniu bólu menstruacyjnego. Jeśli jednak mimo wszystko objawy nie ustępują, udaj się do lekarza.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Informed Health Online [Internet]. Period pain: Overview, 2016. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072508/
  2. Dawood MY, Concepts in the etiology and treatment of primary dysmenorrhea. „Obstetrics & Gynecology” 1986, nr 65, s. 7-10.
  3. Feng X, Wang X. Comparison of the efficacy and safety of non-steroidal anti-inflammatory drugs for patients with primary dysmenorrhea: A network meta-analysis. Mol Pain. 2018 Jan-Dec;14:1744806918770320. doi: 10.1177/1744806918770320. Epub 2018 Mar 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29587566
  4. Sut N, Kahyaoglu-Sut H. Effect of aromatherapy massage on pain in primary dysmenorrhea: A meta-analysis. Complement Ther Clin Pract 2017. https://tipy.interia.pl/artykul_1888,jak-zrobic-masaz-na-bole-menstruacyjne.html
  5. Matthewman G, Lee A, Kaur JG, Daley AJ. Physical activityfor primary dysmenorrhea: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Obstet Gynecol. 2018. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29630882
  6. Potur DC, Bilgin NC, Komurcu N. Prevalence of dysmenorrhea in university students in Turkey: effect on daily activities and evaluation of different pain management methods. Pain Manag Nurs. 2014; 15(4):768-77.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24230963
  7. Dalvit SP The effect of the menstrual cycle on patterns of food intake. Am J Clin Nutr. 1981;34(9):1811-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7282607
  8. https://www.ajog.org/article/S0002-9378(11)90775-3/abstract

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej  PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma bajaderka
Ile kalorii ma czarne jagody
Szpinak świeży kcal

Wersja do druku