Do you speak english? Sprechen Sie Deutsch? Parlez-vous français? Coraz więcej ludzi wstydzi się, że nie może odpowiedzieć na te pytania twierdząco i zaczyna się uczyć wybranego języka obcego. Pozostają jednak obawy, że nauka języków będzie trudna i mozolna.


Nauka nie musi być skomplikowana i kosztowna. Wystarczy skorzystać z technik, jakie zostały stworzone przez specjalistów z dziedziny uczenia się i zapamiętywania.

 Fiszki dla każdego

 Każdy zna metodę nauki przez fiszki. Małe kartoniki, które z jednej strony posiadają obrazek lub słowo w języku obcym, a z drugiej jego polskie tłumaczenie lub grafikę wskazującą znaczenie danego słowa. Nauka języków prze fiszki używana była już w szkole, a jej skuteczność jest niepodważalna.

 Nauka języków z wykorzystaniem fiszek może przebiegać na dwa różne sposoby. Niektórzy stawiają na ich tradycyjną, papierową formę. Przeglądają kilkanaście lub kilkadziesiąt fiszek dziennie i w ten sposób uczą się i zapamiętują słówka i charakterystyczne zwroty. Druga metoda jest bardziej nowoczesna i zakłada użycie urządzenia mobilnego, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja. W ten sposób można uczyć się w każdym miejscu i o każdym czasie, bez konieczności pamiętania o zabraniu ze sobą papierowych fiszek. Aplikacja mobilna ma też jedną przewagę nad formą tradycyjną - pozwala na ćwiczenie wymowy. Lektor odczytuje dane słowo lub zwrot, a ucząca się osoba może za nim powtarzać.

 Dlaczego nauka języków przez fiszki jest tak skuteczna?

 Skuteczna nauka języków wymaga konsekwencji, wytrwałości i powtarzalności zachowań. Fiszki są tak skonstruowane, aby można było po nie sięgnąć nawet na jedynie kilka minut dziennie. Codzienna nauka przez około 15 min pozwala na szybsze zapamiętanie materiału. Nie trzeba więc wygospodarować na naukę kilku godzin w określonej porze dnia, jak to jest w przypadku kursów językowych. Aplikacje mobilne posiadają dodatkowo system powtórek, dzięki któremu uczeń wie, kiedy powinien powtórzyć określony materiał. W ten sposób zostają pobudzone obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć długotrwałą i tworzą się skojarzenia.

 Naukę z fiszek można samodzielnie modyfikować tworząc swoje unikalne fiszki. Nie jest to trudne, wystarczy przygotować sobie kilka czystych kartoników, a w aplikacji kliknąć w odpowiednią opcję. Dzięki temu można poszerzać swój słownik o wyrażenia i zwroty, których tam brakowało, a które są potrzebne, np. w pracy lub na wakacjach.

 Nauka języków nigdy dotąd nie była jeszcze tak prosta i przyjemna.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku