W ostatnich latach aparaty stały się coraz popularniejsze. Dziś noszą je nie tylko dzieci, ale też dorośli. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że założenie aparatu to nie tylko oczekiwanie na moment, kiedy będzie można go wreszcie ściągnąć, ale przede wszystkim to, w jaki sposób trzeba o niego dbać. Przy czym nie można zapominać również o dbaniu o higienę jamy ustnej, która jeszcze szczególnie wymagająca w czasie leczenia ortodontycznego.


Mycie zębów w aparacie ortodontycznym — zasady mycia

Osoby, które noszą ruchomy aparat ortodontyczny, nie mają większego problemu z utrzymaniem higieny, czy też konkretnie z myciem zębów. Przy czym należy pamiętać o myciu również samego aparatu. Można wykorzystać do tego szczoteczkę oraz pastę i wyszorować dokładnie aparat, wypłukać, a następnie wysuszyć. Aparat należy przechowywać w specjalnym pudełku, które zostało do tego przeznaczone. Zdecydowanie większy problem pojawia się, kiedy posiadamy stały aparat. W takiej sytuacji niemożliwe staje się wyciągnięcie aparatu tylko po to, aby wymyć zęby i aparat, dlatego trzeba postępować w określony sposób. Zachowanie prawidłowej higieny staje się bardziej możliwe, kiedy nasz aparat zostanie odpowiednio założony i będzie wykonany z najwyższej jakości tworzywa, które oferuje m.in. firma ortolingwa.pl.

Zasady mycia zębów w stałym aparacie ortodontycznym

Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, aby przeznaczyć większą ilość czas na mycie zębów podczas leczenia ortodontycznego. Nie ma możliwości, aby zrobić to szybko i jednocześnie dokładnie. Podczas mycia nie można omijać elementów metalowych, języka, czy też dziąseł. Nie tylko na zębach gromadzą się bakterie, dlatego dokładność jest tutaj sprawą kluczową. W szczególności podczas noszenia aparatu trzeba dbać o to, aby nie dopuścić do powstania osadu, a w konsekwencji do próchnicy.

Czy zwykła szczoteczka wystarczy do mycia zębów w aparacie?

I tak i nie. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwykła szczoteczka może sprawiać nam większe problemy podczas mycia, co może też skutkować koniecznością poświecenia dużej ilości czasu i przy okazji nie dokładnym myciu. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się wybranie specjalistycznej szczoteczki ortodontycznej, która jest odpowiednio wyprofilowana, aby ułatwić cały proces. W ten sposób podczas mycia włosie będzie znacznie lepiej przylegać do zębów i mycie będzie sprawniejsze. Alternatywą może być również szczoteczka jednopęczkowa, której wielkość oraz jednorzędowe ustawienie włosia sprawia, że oczyszczanie rowków jest skuteczniejsze. Wynika to z faktu, że szczoteczka może dotrzeć z łatwością do każdego zakamarka.

Dbanie o strefę międzyzębową

Nie można zapomnieć również o akcesoriach do higieny międzyzębowej. Należą do nich przede wszystkim nici dentystyczne, niciowykałaczki oraz szczoteczki międzyzębowe. Dzięki ich użyciu przeciwstawimy się próchnicy. Warto zachować większą ostrożność podczas ich wykorzystywania. Przydatny może okazać się również irygator.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku