Długowieczność każdego mebla zależy od dwóch podstawowych czynników: jakości i odpowiedniej pielęgnacji. Aby sofy jak najdłużej wyglądały jak nowe, ważne jest ich regularne czyszczenie i konserwacja.

fotolia.com, 227284952 | Autor: Стас Пересыпкин
Przede wszystkim, żaden mebel nie może być wystawiany na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W przypadku promieniowania UV musimy liczyć się z powstawaniem odbarwień i to zarówno w przypadku obicia (tkaniny), jak i części drewnianych. Dlatego w każdym pomieszczeniu powinny być zasłony lub żaluzje, które pozwolą uniknąć nadmiernego nasłonecznienia. Możemy też odsunąć mebel od okna. Kolejnym „wrogiem” mebli wypoczynkowych są działające źródła ciepła, czyli grzejniki lub kominki. Tak samo, jak w przypadku słońca, powodują one odbarwianie i zmniejszenie trwałości materiałów obiciowych. Należy też unikać przesuwania mebli ciągnąc je za boki, poszycie lub poduszki, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Zamiast tego, lepiej przenosić meble chwytając od spodu.

Sama pielęgnacja jest dość prosta, ale wymaga regularności. Powinniśmy zachować czujność szczególnie wtedy, gdy chodzi o wybór środków czyszczących i piorących. Meble tapicerowane należy odkurzać co tydzień. Najlepiej robić to za pomocą specjalnej końcówki od odkurzacza przeznaczonej do obić albo miękką szczotką. Ważne, aby nie trzeć włókien materiału, ponieważ mogą się uszkodzić. Dlatego odkurzanie zawsze trzeba przeprowadzać delikatnie. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji mebli jest przestrzeganie zaleceń producenta. Zwłaszcza w doborze środków czyszczących. W tym przypadku zawsze musimy przeprowadzić test na małej i jak najbardziej ukrytej powierzchni materiału lub tworzywa. W ten sposób bezpiecznie i szybko upewnimy się, że preparat nie wykazuje destrukcyjnego wpływu na mebel.

Ostrożność to podstawa. Kieruj się zaleceniami specjalistów

Każde mycie tapicerki powinno być przeprowadzane według zasady „od szwu do szwu”. Gdy coś się zabrudzi, nawet niewielki fragment, najlepszy efekt wizualny daje oczyszczenie większej powierzchni, na której pojawiła się plama, np. całej poduszki, oparcia lub siedziska. Warto robić to jak najszybciej, by nie dopuścić do przeniknięcia zabrudzeń do głębszych warstw materiału. Do czyszczenia zawsze używajmy czystej, jasnej, wilgotnej ściereczki. Podczas czyszczenia należy pamiętać, by nie dopuścić do nadmiernego przemoczenia tkaniny obiciowej. Dobrze jest nieco osuszyć materiał obiciowy po zakończeniu mycia, np. powietrzem z suszarki do włosów, używając niewysokiej temperatury.

Oczywiście cały proces zależy od rodzaju materiału i zaleceń producenta. Jeżeli chcesz znaleźć więcej porad na temat pielęgnacji mebli wypoczynkowych, zajrzyj na bizzarto.com. Znajdziesz tam nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące różnych materiałów obiciowych, ale również szeroki wybór wyjątkowych mebli. Jak wiadomo, niektóre wieloletnie lub wyjątkowo silne zabrudzenia są niemożliwe do usunięcia. Wtedy warto zastanowić się nad nowym obiciem, które skutecznie odświeży wygląd mebla i przywróci mu dawny blask.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble drewniane

Wersja do druku