Jak wycenić swoje zdrowie i życie? To pytanie zadajÄ… sobie wszyscy ci, którzy planujÄ… zakup polisy. Choć myÅ›lenie o dniu, w którym nas zabraknie, nie jest najprzyjemniejsze, to powinniÅ›my traktować je jako obowiÄ…zek każdego, rozsÄ…dnego czÅ‚owieka. Å»ycie bywa nieprzewidywalne, sprawmy, by choć wydatki byÅ‚y.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, musimy ustalić, jaka suma będzie odpowiednia. To bardzo trudny etap, na którym stawiamy sobie zasadnicze, istotne pytania. Kluczem do sukcesu jest podejście do nich na chłodno i rozsądne przeanalizowanie kolejnych kwestii.

Ważne pytania

Przy określeniu sumy ubezpieczenia trzeba wziąć pod uwagę kilka zagadnień. To pierwszy krok do ustalenia odpowiedniej kwoty. Dobrze spisać je na kartce i kolejno odpowiadać na wszystkie wątpliwości. Analizujemy takie aspekty jak liczba domowników na naszym utrzymaniu, liczba posiadanych dzieci, ich wiek, ambicje i plany.

Później przystÄ™pujemy do stworzenia ramowego budżetu miesiÄ™cznego – spisujemy tam wpÅ‚ywy i wydatki. Tak, by zorientować siÄ™, jakie pieniÄ…dze każdego dnia przechodzÄ… przez rÄ™ce nasze i naszej rodziny. W ten sam sposób dokonujemy analizy ewentualnych rat kredytów. Dom lub mieszkanie z obciążonÄ… hipotekÄ… to poważny argument za wykupem solidnej polisy.

Przymierzając się do tego, warto również sprawdzić dokładnie swoje oszczędności. Czy są i jaka jest ich wysokość? Na tej podstawie obliczamy, na jak długo ewentualnie wystarczy ich naszym bliskim.

Jak długo?

Ale to nie wszystko. Odpowiedzi na te pytania są początkiem analizy ubezpieczeniowej. W kolejnym kroku musimy określić czas, na jaki potrzebujemy zabezpieczenia. Krótko mówiąc: czy nasza rodzina ma żyć z polisy przez 5, 10 czy 15 lat po naszej ewentualnej śmierci.

Warto ustalić konkretny moment, w którym odszkodowanie nie będzie już potrzebne. Zwykle to moment przejścia naszych dzieci w pełną dorosłość lub rok, w którym planujemy spłacić kredyt zaciągnięty na nieruchomość.

Czas obliczeń

Kolejne etapy doprowadzą nas w końcu do próby obliczenia wysokości sumy ubezpieczenia. To, wbrew pozorom, nie jest bardzo trudne.

Nasze roczne zarobki mnożymy przez liczbÄ™ ustalonych wczeÅ›niej lat dziaÅ‚ania wspierajÄ…cej naszych bliskich polisy. Od tych analiz zależeć wiÄ™c bÄ™dzie mnożnik – 5, 10 czy może 15. Uzyskany w ten sposób wynik podpowie, na jakÄ… sumÄ™ powinniÅ›my siÄ™ ubezpieczyć. Oprócz niego pod uwagÄ™ musimy wziąć udzielone wczeÅ›niej odpowiedzi, budżet, zobowiÄ…zania, plany. Wszystkie one dadzÄ… nam w miarÄ™ wyraźny obraz potrzeb naszej rodziny i pozwolÄ… ustalić orientacyjnÄ… sumÄ™ ubezpieczenia na życie. Swoje obliczenia dobrze jest skonsultować z agentem, który podpowie ewentualne poprawki i sprawdzi nasz tok myÅ›lenia pod kÄ…tem pomyÅ‚ek czy nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci. TakÄ… możliwość daje UNIQA, w której – oprócz konsultacji ze specjalistÄ… – możemy również wykupić odpowiedni dla siebie pakiet ubezpieczenia na życie.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku