Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się m.in. leczeniem wad zgryzu i korygowaniem źle ustawionych zębów. Współczesna ortodoncja pozwala na skuteczne leczenie pacjentów w każdym wieku – dzieci i młodzieży, osób dorosłych, a także osób starszych i w wieku podeszłym. Leczenie ortodontyczne każdorazowo dopasowywane jest do specyficznych potrzeb konkretnego pacjenta, jego oczekiwań i wieku oraz ma na celu m.in. poprawę estetyki uśmiechu i zredukowanie wad zgryzu W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się różnego rodzaju aparaty ortodontyczne stałe i ruchome. A jakie zastosowanie mają implanty ortodontyczne?

Czym jest implant ortodontyczny?

Implanty ortodontyczne (nazywane również mini implantami) to niewielkich rozmiarów tytanowe śrubki (opcjonalnie mogą one być wykonane ze stali nierdzewnej), które umieszcza się między zębami na czas trwania leczenia ortodontycznego. Mini implant mocowany jest w kości szczęki i ma stanowić swoistą kotwicę dla wyciągów, które w trakcie leczenia mają przesuwać zęby w określonym kierunku – procedurę tę nazywa się również zakotwiczeniem szkieletowym.

Przesuwanie zębów w procesie leczenia ortodontycznego jest złożoną interakcją, podczas której leczone zęby poddawane są działaniu dwóch różnych sił: mechanicznej (wymuszanej przez aparat ortodontyczny i wyciągi) oraz biologicznej. Efekty leczenia ortodontycznego zależą przede wszystkim od możliwości precyzyjnego ustawiania i kontrolowania siły systemu mechanicznego oddziałującego na zęby. W przypadku części wad może to być bardzo trudne, wymagać korygowania planów leczenia w taki sposób, by zminimalizować ewentualne efekty uboczne i/lub zakładania dodatkowych aparatów zewnątrzustnych. Implanty ortodontyczne są stosunkowo nową techniką, dzięki której siła systemów mechanicznych może być przykładana w taki sposób, że minimalizuje się niepożądane przesuwanie się zębów.

Implanty ortodontyczne znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu:

  • Szparowatości ( do ściągania zębów);

  • Stłoczenia (do rozszerzania zębów);

  • Poziomych i pionowych wad zgryzu (np. do korygowania różnego rodzaju rozbieżności linii pośrodkowej, czy redukcji płaszczyzny zwarcia);

  • Zamykania przestrzeni po brakujących zębach.

Mini implanty wykorzystuje się również zawsze wtedy, gdy zakotwiczenie na własnych zębach pacjenta byłoby niewystarczające lub miałoby niekorzystny wpływ na przebieg leczenia (skutkowałoby pojawieniem się niepożądanych przesunięć zębów). Więcej o implantach: https://www.adent.com.pl/zakres-uslug/implanty-zebowe/

Rodzaje implantów ortodontycznych

Na rynku stomatologicznym (ortodontycznym) dostępne jest wiele rodzajów implantów ortodontycznych, różnych producentów i marek. Mini implanty różnią się między sobą przede wszystkim długością i średnicą oraz sposobem mocowania. Najnowsze implanty ortodontyczne są samowiercące/samogwintujące – można je wszczepić w kość zbitą podczas ręcznego wkręcania (niepotrzebne jest wiercenie pilotujące, niezbędne w przypadku zastosowania implantów samogwintujących). Zastosowanie mini implantów samowiercących/samogwintujących uprasza i skraca procedurę wszczepiania ich w kość. Zakładanie implantów ortodontycznych odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po zejściu znieczulenia niewielki dyskomfort trwa najczęściej do 24 h i można mu zaradzić sięgając po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Implanty ortodontyczne mogą być używane/obciążane natychmiast po ich założeniu.

Długość leczenia ortodontycznego wspieranego mini implantami może być różna dla różnych pacjentów (w zależności od złożoności leczonej wady oraz rodzaju zastosowanego aparatu ortodontycznego). Zastosowanie implantu ortodontycznego każdorazowo umożliwia lepszą kontrolę nad przesuwaniem zębów oraz podnosi efektywność całego leczenia ortodontycznego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Wada zgryzu a wygląd twarzy

Wersja do druku