Jeśli szukasz najprostszego sposobu na pozbycie się chrapania, tajemnej domowej metody lub cudownego specyfiku, który pozwoli tobie lub twojemu partnerowi skutecznie przestać wydawać z siebie dźwięki rodem z tartaku, wiedz, że coś takiego po prostu nie istnieje. Istnieje za to analiza snu, która sprawdzi sen chrapiącego i pozwoli specjaliście wybrać jedyną i skuteczną metodę wyleczenia się z chrapania. Kobieta podczas analizy snu

Chrapanie to sygnał, że powietrze ma problem ze swobodnym przepływem przez drogi oddechowe śpiącej osoby. Nocne chrapanie występuje gdy luźne tkanki znajdujące się na drodze powietrza zostają wprawione w drganie. Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła, co ułatwia wibrowanie tkankom. Efektem ubocznym jest uciążliwy dźwięk oraz szereg powiązanych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, takich jak: chroniczne zmęczenie, częste bóle głowy i trudności z koncentracją. Dodatkowo, najnowsze badania potwierdzają, że chrapanie negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i na działanie mózgu, a także może powodować podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego. Ważną sprawą, o której należy pamiętać jest fakt, iż chrapaniu bardzo często towarzyszy bezdech, który może mieć dużo poważniejsze konsekwencje.

Problemy z nabieraniem powietrza do płuc skutkują niedotlenieniem organizmu. Podczas występowania bezdechu mózg otrzymuje natychmiastowy sygnał wybudzenia śpiącego w celu przywrócenia normalnego oddychania. Szacuje się, że w Polsce około 100 tysięcy osób cierpi na tą przypadłość. Ich sen jest płytki, obfitujący w częste wybudzenia. Płytki sen przekłada się bezpośrednio na samopoczucie po przebudzeniu i dodatkowo może nasilać objawy schorzeń, takich jak: choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krążenia mózgowego czy cukrzyca.

Skuteczne leczenie chrapania najlepiej rozpocząć od analizy snu. Przeważnie wymaga to kontaktu z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiedniego badania. Aby oszczędzić czas i pieniądze wydane na pierwszą wizytę możemy zamówić takie badanie sami korzystając z pakietu do analizy snu DobraNoc oferowanego przez Centrum Laryngologii Mille Medica. Wewnątrz pakietu znajdziemy pulsoksymetr. To superczułe urządzenie, które przeanalizuje sen chrapiącego. Na podstawie tych danych specjalista dobierze optymalny przebieg leczenia, w ramach którego niezbędne będzie wykonanie zabiegów radiochirurgicznych, wykorzystanie terapii pozycyjnej albo leczenia operacyjnego. Nierzadko elementem niezbędnym w leczeniu jest współpraca z dietetykiem, który podpowie jak zrzucić zbędne kilogramy czy logopedą, dzięki któremu utrwalimy efekty leczenia.

Analiza snu przeprowadzona przy użyciu pakietu DobraNoc jest metodą całkowicie bezbolesną i nieinwazyjną. Rozpoczyna się wieczorem, a kończy rano i pozwala zaobserwować niepokojące skutki przerw w oddychaniu. Pacjent rejestruje swój sen podczas wybranych dwóch nocy we własnej sypialni. Następnym krokiem jest wizyta w klinice Mille Medica i wywiad, podczas którego specjalista wypyta o dzienne objawy charakterystyczne dla samopoczucia chrapiącego czy występowanie chorób mogących mieć bezpośredni związek z zaburzeniami snu. Wszystko to w celu odnalezienia prawdziwej przyczyny i dobrania najbardziej skutecznego sposobu leczenia chrapania.

Poza wygodą związaną z przeprowadzeniem szybkiej analizy snu dodatkowym atutem podjęcia się leczenia w klinice Mille Medica jest kompleksowa opieka od samego początku do całkowitego wyleczenia się z chrapania. Każdy uczestnik programu leczenia chrapania otrzymuje swojego lekarza prowadzącego, który opiekuje się nim przez cały proces diagnostyki, leczenia i monitorowania efektów. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na stały i regularny kontakt oraz pełną informację o stanie zdrowia na każdym etapie leczenia. Po uzyskaniu niezbędnych informacji lekarz opiekun przedstawi możliwe drogi leczenia i podejmie decyzję zgodną ze światowymi rekomendacjami i preferencjami pacjenta. Z racji tego, że przyczyny chrapania są mnogie, metody diagnostyki oraz możliwości leczenia nierzadko wymagają podjęcia różnorodnych działań. Interdyscyplinarny zespół specjalistów Mille Medica gwarantuje gotowość pomocy każdemu pacjentowi, a cały proces badań i leczenia można zrealizować w klinice lub w partnerskiej placówce. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wielu lekarzy Mille Medica należy do European Sleep Research Society oraz American Academy of Sleep Medicine, a także aktywnie działa w Fundacji Zdrowy Sen, która zajmuje się budowaniem świadomości i propagowaniem wiedzy o problematyce związanej z medycyną snu.

Wyleczenie chrapania może być bardzo proste jeśli zdecydujemy się podjąć odpowiednie kroki i uświadomimy sobie, że nie ma drogi na skróty. Diagnoza, analiza i leczenie są jedynymi pewnymi metodami, dzięki którym każdy może pozbyć się kłopotliwej dolegliwości i przywrócić zdrowy sen. Na stronie Mille Medica oprócz wspomnianego wyżej pakietu DobraNoc znajdziemy także opinie osób, które skorzystały z usług kliniki. Warto przeczytać je, by dowiedzieć się z pierwszej ręki jak może poprawić się jakość życia po wyleczeniu się z chrapania. Zdrowy sen jest dostępny dla każdego na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zrobić pierwszy krok.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Matowe płytki

Wersja do druku