Balustrady stalowe – zarówno całoszklane, jak i klasyczne z poprzeczkami – mają jedną cechę, którą górują dla pozostałymi typami: raczej nie stanowią dominującego elementu aranżacji, za to można je wykorzystać w celu dodatkowego zaakcentowania najciekawszych koncepcji wnętrzarskich.

Farby do efektów specjalnych i masy dekoracyjne

Wykończenie ścian tynkiem dekoracyjnym albo farbą do efektów specjalnych (z brokatem, efektem rdzy, jeansu, przecierki, legnato i innych) staje się powoli tendencją dominującą we wnętrzach z klasą. Ponieważ niektóre z tych efektów są w swojej naturze dość monotonne, jeśli zastosować je na dużej powierzchni, to umieszczenie ich na ścianie za stalową balustradą pozwala tę monotonię przełamać. Jest to proste posunięcie, dzięki któremu można wyeksponować perfekcyjnie wykończoną przestrzeń, a jednocześnie dodać jej trochę wyrazu.

W tej roli najlepiej sprawdzają się balustrady ze szklanymi panelami – są bardzo nowoczesne i świetnie podkreślają atuty najbardziej wyrazistych efektów. Farby i tynki o charakterze rustykalnym lepiej wyglądają zza balustrad z poprzeczkami.

Minimalizm i prostota

Rezygnując z dekoracyjnego wykończenia ścian i stawiając na barwę białą lub wykończenie z efektem betonu, łatwo doprowadzić do wrażenia chłodnego albo wręcz sterylnego wnętrza. Dodanie prostej balustrady stalowej z jednej strony nie przełamuje konwencji prostych dekoracji, ale z drugiej, wprowadza pewne estetyczne ożywienie i sprawia, że efekt prostoty nie wydaje się przypadkowy.

Minimalistyczna konstrukcja balustrad w połączeniu z ich doskonałym wykończeniem sprawia, że wnętrze prezentuje się bardzo nowocześnie. Mimo że stal raczej nie mieści się w kanonie klasycznych i typowych dla stylu skandynawskiego materiałów, to nawet w tego rodzaju aranżacjach można znaleźć dla niej miejsce. A jeśli nie, to nic straconego, bo minimalizm jest charakterystyczny także dla innych stylów.

Piękno czystego szkła

Balustrady całoszklane umieszcza na w mocowaniach stalowych o raczej skromnej konstrukcji. To sprawia, że całość jest idealnie harmonijna, a na pierwszy plan wychodzi klasyczna elegancja idealnie przejrzystego, doskonale gładkiego szkła. Okucia, których dostarcza na przykład firma https://gigastal.pl/, cechują się dużą wytrzymałością, ale nie zajmują wiele miejsca, więc właściwie całą szklaną taflę można wykorzystać jako swego rodzaju element aranżacji. Za nią umieścić można wazon z kwiatami lub żywe rośliny, natomiast na mocowaniach czasem zawiesza się delikatne dekoracje z papieru lub lekkich fragmentów drewna. Jest to metoda wykorzystywana od dawna, dziś równie modna, a nawet bardziej popularna, ponieważ nowoczesne balustrady nigdy nie uzurpują sobie roli głównego elementu dekoracji, nawet jeśli zwracają na siebie uwagę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku