Wszystko ma swój początek, a w przypadku domu jednorodzinnego jest to projekt domu. Od tego, jaki wybierzemy, zależy bardzo dużo. O czym więc pamiętać?

Gdy zapoznajemy się z projektami, możemy wpaść w popłoch. Wszystko przez wielką dostępność różnych rozwiązań - w końcu nie tylko domy tradycyjne są oferowane, ale i nowoczesne, drewniane, energooszczędne czy w zabudowie bliźniaczej. Poza tym projekt może być gotowy jak w pracowni Lipińscy lub na specjalne zamówienie u architekta. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze, a więc wiele osób właśnie się na nie decyduje.

Projekt zależy od… działki

Dokładnie tak jak napisaliśmy powyżej - działka to punkt wyjścia do kolejnych działań. Wpływ ma wszystko, to jak jest położona, jakie ma otoczenie, jej wielkość, kształt, a nawet uformowanie terenu i usytuowanie w stosunku do stron świata. Kiedy już będziemy mieć kupioną działkę, spokojnie możemy wybierać idealnie dopasowany projekt. Jeśli zaś nie mamy jeszcze tego etapu za sobą, ciężko będzie nam wybrać coś sensownego.

Jakie są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu?

To kolejna bardzo istotna kwestia. Nie możemy bowiem wybierać sobie, czego tylko chcemy, bo niekiedy bardzo nas ograniczają przepisy o warunkach zabudowy. Plan zagospodarowania terenu odnosi się więc do charakteru architektury, gabarytów bryły, jak i sposobu jej wkomponowania w otoczenie. Może i to ograniczające, ale bez takich wytycznych każdy miałby dowolność w zakresie budowania, a więc byłby takie sytuacje, że obok gustownego drewnianego domku, stałby kilkupiętrowy kloc.

Projekt domu a finanse

Musimy ocenić, na co nas będzie stać. Trzeba już na początku określić, jakie są nasze możliwości finansowe, bo dzięki temu wybierzemy rozsądnie, w zgodzie z przyjętym budżetem. Może i chcielibyśmy coś lepszego, bardziej zaawansowanego technologicznie, wyróżniającego się oryginalnością, ale czy podołamy finansowo? Czy nie polegniemy i będzie niczym Polak mądry po szkodzie?

Jaki układ funkcjonalny?

Od niego zależy bardzo wiele - komfort codziennego życia. Musimy go dopasować pod kątem różnych czynników jak styl życia czy stan zdrowia. Trzeba tu myśleć perspektywicznie, przykładowo, po co nam do piętrowy, gdy w późniejszych latach chodzenie po schodach będzie męczące? Czy nie lepiej zdecydować się na dom parterowy? A może wystarczy poddasze użytkowe? Zastanówmy się, czy nasze dzieci nie wyprowadzą się za jakiś czas. Czy w tej sytuacji potrzebny jest nam aż tak duży dom? Takich pytań jest bardzo dużo, na wszystkie trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć.

Jeśli będziemy o tym pamiętać, mamy dużą szansę, że wybierzemy idealnie dopasowany projekt domu. Taki, który sprawdzi się pod każdym względem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku