Kalendarz to po prostu spis wszystkich dni w roku, które są skategoryzowane w tygodnie i miesiące. Samo pojęcie „kalendarz" pochodzi od łacińskiego „calendae” i oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca. Obecnie organizery są nieodłącznym elementem życia i pozwalają zaplanować obowiązki i zadania. Jednak już w starożytności kalendarze odgrywały znaczącą rolę i pomagały ustalić daty świąt religijnych albo rozpoczęcie siewów.

Kalendarz juliański i gregoriański

Największe znaczenie wśród kalendarzy w starożytnym Rzymie zyskał ten stworzony na rozkaz Juliusza Cezara, czyli juliański. Genezą jego powstania był powrót władcy do Rzymu w 46 r. p.n.e., po długiej absencji. Cezar zastał chaos i nieporządek, bo podczas jego nieobecności kapłani zmieniali daty świąt i zbiorów, według własnego uznania. Dla osiągnięcia zysków materialnych przyspieszali albo opóźniali daty zbierania podatków. W celu wprowadzenia harmonii i usunięcia błędów w kalendarzu Juliusz Cezar zarządził, że rok ma mieć 365 dni, a co 4 lata 366. Ten sposób odmierzania czasu rozpowszechniono również w późniejszych epokach. Ponownie temat zmiany kalendarza podjął papież Grzegorz XIII, który w 1576 roku powołał komisję do zreformowania kalendarza, który później nazwano gregoriańskim.

Funkcja kalendarza

Kalendarz od zawsze służył do wyznaczania określonych dat i odmierzania czasu. Dziś jednak pomaga również w organizacji i planowaniu kolejnych dni. Dzięki niemu można efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Natłok zadań i pracy jest tak duży, że trudno byłoby zapamiętać wszystkie spotkania, godziny i kontakty. Dlatego tak istotne jest posiadanie osobistego kalendarza, w którym można zapisać niezbędne informacje.

Wygląd współczesnych kalendarzy

Mimo, że sposób odmierzania czasu nie zmienił się od wieków, współczesne organizery różnią się od tych starożytnych. Dziś bardzo popularne są kalendarze książkowe, które rozmiarem przypominają zeszyt szkolny. Najczęściej mają one okładki z ekoskóry i są niezwykle poręczne. Bardzo popularne są również planery trójdzielne. Korzysta się z nich praktycznie wszędzie: w biurach, gospodarstwach domowych, szkołach czy warsztatach. Wiele modeli dostępnych jest na: https://kalendarzefirmowe24.pl/kalendarze-scienne/kalendarze-trojdzielne-83. Kalendarz trójdzielny zawiera trzy kalendaria następujących po sobie miesięcy oraz okienko do zaznaczania daty. Dzięki takiemu układowi, można szybko zaplanować spotkanie albo projekt mając na uwadze cały kwartał. Poza tym, czcionka w kalendarzu jest duża i wyraźna, można bez problemu dostrzec konkretny dzień, bez konieczności podchodzenia do organizera. Kalendarz trójdzielny nie jest uważany za osobisty, dlatego wiesza się go w widocznych miejscach, dostępnych dla wszystkich. Nadaje się on do zaznaczania deadlinów i ważnych zespołowych zebrań.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku