Czy to, jaką biżuterię nosimy, ma znaczenie? Oczywiście, wystarczy wspomnieć, że biżuteria, jak inne elementy naszego wyglądu, odzwierciedla nasz styl, ulubioną estetykę i podkreśla osobowość. Znaczenie mają również kolory biżuterii. Co więc można o nas powiedzieć, jeśli kochamy czerń - bez względu na to, czy jest to czarna kolia czy też czarny pierścionek. Dlaczego ludzie często czują strach przed tym kolorem i wszystkim, co ze sobą niesie?


(zdjęcie: https://pixabay.com/pl/cz-kryszta%C5%82-czarny-white-velvet-660012/)
Czarny - tajemniczy i pociągający

Choć w naturze nie występuje czarny kamień szlachetny, to w wielu produktach znajdziemy czarne cyrkonie, które zapewniają równie piękny efekt. I tak, czarny pierścionek albo czarne kolczyki mogą o nas bardzo wiele powiedzieć. Z jednej strony to kolor tajemnicy, kolor, który u wielu osób wzbudzał i wzbudza nadal strach. Dzieje się tak ponieważ mrok jest brakiem światła, które pozwala nam oprzeć się na naszych zmysłach. Ale oznacza to także, że czarny wymaga od nas po prostu innego spojrzenia na rzeczywistość - nie za pomocą oka, ale czucia, naszych emocji i intuicji. Z drugiej strony czarny pierścionek przez wiele osób uznany zostanie za coś klasycznego i praktycznego, ponieważ kolor ten pasuje właściwie do każdej innej barwy.

 

Czarny niesie ze sobą tak wiele znaczeń, że trudno wskazać jeden, dominujący symbol. Wiele osób kojarzy go ze smutkiem - przywdziewamy czerń jako oznakę żałoby po bliskich. Większość osób postrzega ludzi noszących się na czarno jako wycofanych indywidualistów, outsiderów skupionych na swoim wewnętrznym świecie. Czarny rozsiewa wokół siebie aurę tajemnicy - ta tajemnica niektórych przeraża, ale dla innych jest pociągająca. Wieloznaczna natura czerni objawia się na różne sposoby w różnych kulturach - kiedy w kręgu kultury europejskiej uznaje się go za kolor śmierci, w starożytnym Egipcie był to kolor życia. Podobnie w religii - chrześcijańska teologia kojarzy go z grzechem, ale z drugiej strony czerń noszona jest przez księży.

 

Srebro dla rozważnej i romantycznej

Podobne znaczenia niesie ze sobą inny kolor, który, jeśli chodzi o biżuterię, dobrze komponuje się z czernią. Srebro ma interesującą, dwoistą naturę. Z jednej strony uważa się, że srebrną biżuterię wybierają osoby praktyczne, ale z drugiej podkreśla się romantyczną, magiczną wręcz naturę srebra - to w końcu barwa księżycowej poświaty i światła gwiazd, a czy jest coś bardziej tajemniczego niż światło pośród mroku? Nie dziwi więc, że dwoista natura srebra i czerni tak silnie na siebie oddziałuje, a te dwa elementy tak dobrze ze sobą razem wyglądają.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pierścionek

Wersja do druku