Lustra są jednym z najpopularniejszych dodatków w każdym domu. Stanowią praktyczne i eleganckie rozwiązanie aranżacyjne, które posiada szereg zalet. Po pierwsze służy, jako element dekoracyjny, który przyciąga uwagę gości. Po drugie duża tafla szkła powiększa małe pomieszczenia i dodaje im wielkości. Po trzecie nic tak nie poprawia pewności siebie przed wyjściem jak upewnienie się, że wyglądamy perfekcyjnie i nie mamy rozmazanego tuszu czy odstających kosmyków włosów.

Uniwersalność lustra tkwi w jego możliwościach łączenia z różnymi meblami. Z powodzeniem może spełniać funkcję toaletki w zestawieniu z szafką czy też być panelem w przesuwanej szafie.

Prostokątne, okrągłe, duże i małe – lustro występuje w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Co więcej, pasuje do każdego pomieszczenia w domu. Idealnie sprawdza się w przedpokoju czy łazience, ale równie dobrze wygląda w sypialni czy kuchni.

Aranżacja lustra w sypialni

Sypialnia jest oazą odpoczynku i snu. Nie ma nic lepszego niż położenie się do miękkiego łóżka po ciężkim dniu w pracy czy w ramach relaksu od codziennych obowiązków. Nowoczesne sypialnie stawiają na różnorodne dodatki. Oprócz dywanów, poduszek czy szafek coraz częściej spotyka się również i lustra. Klasyczne tafle występują w postaci okrągłych lub prostokątnych zwierciadeł na stałe wmontowanych w toaletki dla kobiet. Jeśli już mowa o prywatnej strefie pielęgnacyjnej w sypialni, dlaczego nie zorganizować przy okazji przebieralnię? Nie trzeba od razu budować dodatkowej wnęki w sypialni. Wystarczy zastosować duże, stojące lustro na nóżkach, które można łatwo przenieść w inne miejsce i dopasować do osobistych preferencji. Takie zwierciadła pozwalają na obejrzenie całej stylizacji od stóp do głów, dokładnie tak jak w sklepowych przebieralniach. Dodatkowo, możliwość wyboru dekoracyjnej ramy i koloru daje dużą elastyczność w aranżacji pomieszczenia. Nie trzeba martwić się o spójność i harmonię dodatków.

Dla wielbicieli drobnych elementów wystroju wnętrz, stworzono małe tafle w ozdobnych i eleganckich ramach z metalu. Świetnie sprawdzają się do dekoracji pustej ściany. Naturalne drewniane ramy wprowadzą ciepły i przytulny klimat, podczas gdy cięższe, metalowe odpowiedniki z nieregularnymi bokami i odblaskowymi elementami dodadzą nieco elegancji i stylu glamour.

Złote zasady podczas stosowania zwierciadeł

Sam zakup lustra nie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało wyjątkowo. Umiejscowienie tafli ma swoje znaczenie. Nie zawsze duże lustro na suficie będzie pasowało każdemu amatorowi snu. Nie wszyscy lubią budzić się i patrzeć na siebie wcześnie rano. Niektórzy mają obawy, co do mocowania szkła nad łóżkiem i widzą w tym zły znak. W końcu jak mówi stare porzekadło, stłuczone lustro to siedem lat nieszczęść.

Duże lustro w sypialni ustawione obok łóżka tak, aby odbijało światło płynące przez okno to świetny pomysł na wprowadzenie większej jasności do pomieszczenia. Z kolei zastosowanie dwóch zwierciadeł obok siebie, sprawi, że wnętrze zyska nowy wymiar. Optyczna iluzja sprawi, że na pozór zwyczajna sypialnia będzie ciekawsza w odbiorze.

Zwykłe ustawienie wysokiego lustra w rogu, doda pomieszczeniu miejsca i przeobrazi małe wnętrze w obszernej wielkości pokój. Podobny efekt zostanie uzyskany, jeśli umieści się tafle szkła za zagłówkiem łóżka. Wnętrze będzie odbijało się na jego powierzchni, co przyciągnie uwagę. Dobrze wyeksponowana komoda znajdująca się naprzeciw łóżka wzbogacona o dodatkowe źródła światła, zostanie odbita w lustrach, przez co wnętrze zyska na wystroju.

Dla fanów stylu vintage rynek dodatków do wnętrz przygotował propozycje właśnie w tych klimatach. Francuskie lawendowe pola albo urok rustykalnego domku na wsi? Wszystko jest możliwe, dzięki uniwersalności luster i ich swobodzie zastosowania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Gdzie powiesić lustro

Wersja do druku