Odpowiedni okap kuchenny dobrej marki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Posiada on szereg ważnych zadań, których pozytywny wpływ doceni każda Pani domu. Jego podstawową i najważniejszą rolą jest usuwanie zapachów, pary i tłuszczów powstających wskutek gotowania. Brak tego typu elementu wyposażenia lub zła jego praca spowodować może gromadzeniu się na płytkach i meblach osadu, którego usunięcie może być uciążliwe i żmudne. Nowoczesne pochłaniacze są praktyczne i świetnie się prezentują. Są doskonałym dodatkiem i elementem dekoracyjnym wnętrza. Poniżej podpowiadamy jaki okap kuchenny wybrać i który z nich sprawdzi się w Twojej kuchni najlepiej.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Pierwszym i najważniejszym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni model jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Ważne, aby sprzęt działał cicho i dokładnie zbierał zapachy oraz parę wytwarzaną podczas gotowania. Odpowiednie pochłanianie zapachów i pary gwarantuje nam okap, który potrafi wymienić powietrze do 10 razy dziennie, takie działania nie powinny emitować jednak zbyt dużego hałasu, podczas działania pochłaniacza powinieneś móc spokojnie rozmawiać, słuchać radia czy oglądać telewizje.

Ciekawostka: Możliwe jest wyliczenie możliwości komfortowego użytkowania okapu poprzez pomnożenie powierzchni kuchni wyrażonej w metrach przez wysokość pomieszczenia oraz przez 10 (wymiany powietrza na godzinę. Wynik, który uzyskasz to łączna wydajność wyrażona w [m3/h]. Takie dane pozwolą Ci wybrać najbardziej optymalny model pochłaniacza o podobnej lub większej wydajności.

Wielkość pochłaniacza również ma znaczenie, w minimalistycznych kuchniach, małych rozmiarów nie wskazane jest montowanie dużego okapu kuchennego. Rozmiar sprzętu powinien być dostosowany przede wszystkim do wielkości płyty grzewczej, montujemy je bezpośrednio nad płytą nie wykraczając poza jej szerokość czy długość.

Wygląd spełniający oczekiwania

Pochłaniacz, który montujemy w domu powinien być dostosowany do charakteru, wystroju wnętrza, a także naszych oczekiwań. Dość popularne w ostatnim czasie są okapy do zabudowy. Taki wariant sprawia, że sprzęt nie rzuca się w oczy i idealnie współgra z meblami. Jest to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu wysuwamy okap tylko w momencie gotowania, normalnie pozostaje zupełnie niewidoczny, jeżeli ktoś dobrze się nie przyjrzy, nie zauważy, że coś tam się znajduje.

W 2018 roku, na najwyższych pozycjach rankingowych figuruje okap do zabudowy, podszafkowy w kolorze czarnym lub innym dostosowanym do preferencji. Jest to komfortowe rozwiązanie dla osób ceniących sobie elegancję i ład. Model podszafkowy jak sama nazwa mówi montowany zostaje pod szafką kuchenną umieszczoną powyżej płyty grzewczej. Wiele osób decyduje się również na zamontowanie w kuchni okapu wyspowego, jest to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które nie tylko świetnie działa, ale również pięknie się prezentuje. Według opinii społeczeństwa modele wyspowe wiszące dodają wnętrzu oryginalnego charakteru, który widać na pierwszy rzut oka.

Na wygląd i działanie sprzętu wpływa również materiał z jakiego został wykonany, im trwalszy tym większe prawdopodobieństwo, że posłuży nam dłużej. Modele, które najczęściej spotkasz w sklepie wykonane są:

 • ze stali nierdzewnej INOX,
 • ze szkła hartowanego,
 • ze stali lakierowanej,
 • z drewna,
 • z aluminium,
 • ze szkła dekoracyjnego,
 • z wytrzymałego tworzywa sztucznego,
 • z perforowanej tkaniny,
 • z laminatu,
 • z cristaplantu,
 • z ceramiki.

Rodzaje okapów kuchennych

Producenci oferują nam różne rozwiązania i sprzęty dostosowane do potrzeb kupującego. Modele przedstawiają się następująco:

 • do zabudowy - konieczne jest posiadanie specjalnej konstrukcji, która wyglądem imituje kształt szafki. Model teleskopowy, poprzez dodatkowe wysunięcie urządzenia pozwala większym obszarem pochłaniać opary.
 • wkłady - montowane są we wnękach lub zabudowie z karton-gipsu.
 • podszawkowe - estetyczne i praktycznie, doskonale sprawdzają się w przypadku kuchni eleganckiej o niewielkiej powierzchni.
 • kominowe - umieszczane bezpośrednio nad kuchenką przy ścianie, są to konstrukcje wyposażone w wyciąg - pobierane zanieczyszczone powietrze trafia bezpośrednio na zewnątrz budynku.
 • wyspowe - mocowane zostają do sufitu, okap znajduje się bezpośrednio nad kuchenką czy płytą grzewczą umieszczoną na wyspie,
 • przyścienne - eleganckie, a zarazem nowoczesne rozwiązanie dla każdej kuchni. Jak sama nazwa mówi, montowane są na ścianie tuż nad kuchenką.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy z wyciągiem działają w obiegu otwartym, co w praktyce oznacza, że zanieczyszczone powietrze trafiające do wyciągu wydalane zostaje na zewnątrz. Aby działały sprawnie i odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą zostać podłączone do przewodu kominowego. Lepsze efekty pracy daje zamontowanie w domu drugiego kanału wywiewnego, który odpowiedzialny jest za wentylację w pomieszczeniu. Osobom, które z jakiegoś powodu chcą uniknąć takiego rozwiązania zaleca się otwarcie kratki wentylacyjnej. Jeżeli nie posiadamy kanału wywiewnego, modele z wyciągiem na zewnątrz można podłączyć do rury, która umieszczona zostanie przez ścianę na zewnątrz budynku.

UWAGA: Wyciąg nie może być zainstalowany w domach wyposażonych we wspólny kanał wentylacyjny, wówczas usuwane z jednej kuchni powietrze trafi do drugiej.

Wyciąg zainstalowany zgodnie z wytycznymi charakteryzuje się dużą skutecznością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Zanieczyszczenia, które pochłania sprzęt automatycznie wydalane są na zewnątrz, nie musisz więc martwić się, że para osiądzie na płytkach czy meblach tworząc nieprzyjemny osad. Dodatkowo wymieniane w skutek pracy sprzętu powietrze wyróżnia się niższą temperaturą, co sprawi, że gotując poczujesz się bardziej komfortowo.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, wyciąg nie może być zainstalowany w przypadku posiadania urządzenia, które odprowadza spaliny do kominów o ciągu naturalnym. Doprowadza to do cofania się spalin do wewnątrz domu. Sprzętu nie będziemy mogli również zamontować w bloku, no chyba że mieszkanie posiada własny przewód wentylacyjny (w takiej sytuacji niezbędne będzie pozwolenie, a sprawę będziesz musiał zgłosić do administracji budynku, w przeciwnym razie możesz zostać obciążony karą.

Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, nie wydala powietrza na zewnątrz, po przefiltrowaniu wraca ono z powrotem do kuchni. Jest to idealna alternatywa dla osób mieszkających w bloku. Zapachy i tłuszcz pochłaniany jest do specjalnych filtrów w postaci wymiennej lub stałej. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż pochłaniacz możemy zamontować w miejscu dowolnym, gdzie tylko nam się zamarzy, jedynym warunkiem jest dostęp do energii elektrycznej. Dostępne u producentów modele sprzętu są również estetyczne i ładnie prezentują się w kuchni. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że są one zdecydowanie mniej wydajne porównując do okapów z wyciągiem, nie schładza on również powietrza w kuchni.

Drogo nie zawsze znaczy dobrze

Wybierając sprzęt do kuchni nie możesz kierować się przede wszystkim ceną. Wbrew powszechnej opinii, że droższy sprzęt sprawdza się lepiej, w wielu przypadkach praktyka okazuje się całkowicie inna. Cena sprzętu uzależniona jest od wielu czynników - liczby funkcji, materiału z jakiego sprzęt został wykonany oraz producenta. W wielu przypadkach okazuje się, że płacisz po prostu za markę okapu, a nie za samą jego jakość. Zastanów się, co jest Ci potrzebne i na jaki sprzęt możesz sobie pozwolić. W wielu przypadkach okazuje się, że modele tańsze działają bez zarzutu, a drogie oddawane są na gwarancję.

Okapy najczęściej wybierane w 2018 roku:

1. Teleskopowy okap kuchenny

2. Funkcjonalny okap kuchenny do zabudowy, funkcjonalny i wydajny

3. Biały okap kuchenny ze stali nierdzewnej

4. Okap przyścienny sterowany dotykow

Wymienione powyżej warianty doskonale sprawdzą się zarówno w kuchni klasycznej jak i eleganckiej. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że pochłaniacze pełnią dziś nie tylko określoną funkcję, ale są również ciekawym elementem wystroju kuchennego. Dostosowanie odpowiedniego rozmiaru i możliwości sprzętu gwarantuje najlepsze efekty instalacji. Postaw na jakość i wybierz sprzęt od dobrego producenta, wówczas służyć będzie bez zarzutu, przez wiele lat aktywnego użytkowania.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

nieruchomości

Wersja do druku