Koty to zwierzęta piękne i majestatyczne. Posiadają jednak przyzwyczajenia, które sprawiają, że wielu ludzi nie akceptuje ich w domu. Najbardziej uciążliwym i destrukcyjnym dla mieszkania nawykiem kota jest drapanie. Dla zaspokojenia kociej potrzeby drapania warto zainwestować w drapaki dla kota, które uchronią twoje meble przed zniszczeniami.


Dlaczego koty drapią?

 

Jeżeli jesteś właścicielem kota to z pewnością wiesz, że drapanie nie jest przejawem złośliwości zwierzęcia. To jego fizjologiczna i psychiczna potrzeba. Są dwa główne powody, dla których koty drapią meble:

 

1.      znaczenie terenu: koty, podobnie jak psy, znaczą swoje terytorium. Między opuszkami palców w przednich łapach posiadają gruczoły, które wydzielają substancje zapachowe typowe dla danego osobnika. Drapiąc meble lub dywany, kot pozostawia na nich swój zapach, co jest wyraźnym znakiem dla innych przedstawicieli tego gatunku, że określony teren jest już zajęty. Koci zapach ma odstraszać potencjalnych rywali.

 

2.      higiena pazurów: pazury są dla kota bardzo istotne. U osobników wychodzących stanowią one element obrony przed zagrożeniem, ułatwiają polowanie oraz umożliwiają wdrapywanie się na drzewa, płoty i inne znajdujące się wysoko powierzchnie. Stale rosnące pazury wymagają skracania, które następuje poprzez drapanie twardych rzeczy. W ten sposób zużyta pochewka pazura zostaje zdarta.

 

Drapanie jest dla kota również rozrywką. Zdecydowanie częściej drapią koty, które się nudzą lub są zestresowane, np. nagłą zmianą otoczenia lub obecnością innego osobnika.

 

Drapaki dla kota to dobre rozwiązanie

 

Jak widzisz, drapanie jest jedną z podstawowych aktywności każdego kota, którą musisz zaakceptować, jako jego właściciel. Jeżeli chcesz ochronić swoje meble przed zniszczeniem przez kocie pazury, zainwestuj w drapak dla kota. Drapaki dla kota powinny być na tyle atrakcyjne dla zwierzęcia, by przyciągnęły jego uwagę i skutecznie odwróciły ją od równie atrakcyjnych mebli i dywanów. Dzięki szerokiej ofercie drapaków, jaka dostępna jest na rynku, z pewnością wybierzesz taki, który będzie pasował do metrażu twojego mieszkania.

 

Kupując drapaki dla kota pamiętaj, że im większy i bardziej rozbudowany model wybierzesz, tym większa jest szansa, że kot będzie z niego korzystał. Koty to zwierzęta ciekawskie, które lubią widzieć co się dzieje. Wysoki drapak postawiony w często odwiedzanym pomieszczeniu zapewni kotu dobry punkt obserwacyjny oraz umożliwi pozostawianie śladów swojej bytności w widocznym dla innych zwierząt miejscu.

 

Drapaki dla kota dostępne na https://zooart.com.pl/ zbudowane są z bezpiecznych dla zwierząt materiałów. Nie zawierają ostrych elementów ani tworzyw, które są dla kotów trujące. Do ich budowy wykorzystano, m.in. drewno, różnego rodzaju wykładziny, korę oraz, uwielbiany przez koty, sizalowy sznurek.

 

Jak zainteresować kota drapakiem?

 

Koty to indywidualiści, dlatego sama obecność drapaka czasami nie wystarczy. Jeżeli twój kot nie interesuje się drapakiem, postaraj się uatrakcyjnić mu ten mebel. Sprawdzoną metodą jest doczepienie do drapaka sznureczków i ulubionych zabawek kota. Można również natrzeć drapak zapachem, który przyciągnie kota, np. kocimiętką. Jeżeli to nie wystarczy i kot nadal drapie meble, za każdym razem kiedy to zrobi, zanieś go do drapaka. Nauka korzystania z drapaka wymaga cierpliwości i łagodnego podejścia. Kot, na którego się krzyczy lub którego karze się za drapanie mebli jest bardziej zestresowany, co dodatkowo zwiększa częstotliwość drapania.

 

Drapaki dla kota to podstawowe wyposażenie mieszkania, w którym żyje kot. Inwestycja w drapak ochroni twoje meble przed kocimi pazurami, a przede wszystkim będzie dla kota fragmentem przestrzeni domowej przeznaczonej jedynie dla niego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku