Tak zwane beauty blendery, czyli gąbeczki do makijażu pojawiły się w świecie profesjonalnego make-upu kilka lat temu i… zakochałyśmy się w nich. Nie ma się czemu dziwić. Z powodzeniem zastępują kilka innych przyborów kosmetycznych, a przy okazji – pozwalają wykonać estetyczny makijaż bez efektu maski. Zastanawiasz się, którą wybrać i jak jej używać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Gąbeczka do makijażu to wyjątkowe akcesorium kosmetyczne. Wybierając odpowiedni model, możesz zastąpić zarówno pędzel do podkładu, jak i przybory do konturowania i aplikacji korektora oraz innych kosmetyków „na mokro”. De facto możesz nią więc wykonać nawet cały makijaż twarzy.

Szersza strona gąbeczki służy do nakładania podkładu

Nowoczesna gąbeczka do makijażu ma zazwyczaj owalny, nieco „jajowaty” kształt. Niemniej, z jednej strony jest zakończona stożkową, cienką końcówką, z drugiej zaś – szeroką. Jedne z najchętniej wybieranych modeli mają ściętą szerszą końcówkę – tak jest m.in. w przypadku profesjonalnych gąbeczek z kolekcji Real Techniques. Czemu to lepsze rozwiązanie? Ponieważ dzięki niemu akcesorium działa nieco jak klasyczny pędzel flat top, a więc pozwala „wstemplować” podkład w skórę. W efekcie kosmetyk lepiej wtapia się w skórę, nie gromadzi się w zagięciach i prezentuje się po prostu bardziej naturalnie.

Pamiętaj, aby, nakładając podkład gąbeczką:

  • nałożyć go na nadgarstek i nabrać niewielką ilość płaską stroną,
  • aplikować kosmetyk delikatnie, „muskając” skórę miejsce w miejsce i rozcierając,
  • tworzyć (w razie potrzeby) kolejne cienkie warstwy – tak, aby podkład zamaskował ewentualne niedoskonałości skóry.

Do czego służy spiczasta końcówka?

Stożkowa końcówka jest przeznaczona przede wszystkim do punktowej aplikacji korektora, a także nakładania podkładu w zagięcia – np. przy skrzydełkach nosa, a także w zmarszczki mimiczne. Możesz zaaplikować nią zarówno korektor rozjaśniający pod oczy, jak i ten maskujący zaczerwienienia (zielony) czy też rozświetlający. Pamiętaj, że obowiązuje przy tym zasada podobna do tej związanej z aplikacją podkładu: aplikuj kosmetyk niewielkimi, cienkimi warstwami, nie naciskając zbyt mocno na twarz.

Konturowanie gąbeczką? Czemu nie!

Jak konturować twarz za pomocą gąbeczki do makijażu? To dość proste – pod warunkiem, że wykonujesz konturowanie na mokro, a więc za pomocą bronzera, rozświetlacza i różu w sztyfcie lub w kremie. Bokiem gąbeczki nałożysz bronzer pod kość policzkową, płaską, szeroką końcówką – róż, zaś boczną powierzchnią bliżej końca stożka – rozświetlacz. Taki sposób aplikacji sprawi, że produkty do konturowania lepiej wtopią się w skórę, a makijaż będzie wyglądał bardziej naturalnie.

Wymieniaj regularnie

Gąbeczka jest stosunkowo niedrogim akcesorium – nawet gdy postawisz na produkt z wyższej półki (a co za tym idzie – o znacznie wyższej jakości). Niemniej, z uwagi na to, z jakiego materiału jest wykonana oraz na porowatą strukturę – wymaga ona regularnej wymiany na nową. Eksperci zalecają sięganie po nowe gąbeczki średnio co 1-3 miesiące. Nie zapominaj również, aby regularnie czyścić akcesorium – np. przy pomocy wody z mydłem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Karboksyterapia na czym polega

Wersja do druku