Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby uszkodzeniu (zwyrodnieniu) ulega siatkówka oka, co przyczynia się do znacznego pogorszenia wzroku. W niektórych przypadkach AMD może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. O tym, jakie sygnały mogą świadczyć o występowaniu tej choroby i na czym polega jej leczenie, piszemy w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny AMD?

Szacuje się, że ze zwyrodnieniem plamki żółtej zmaga się około 50 milionów ludzi na całym świecie. Jako że społeczeństwa się starzeją, nie ma wątpliwości, że liczba ta z roku na rok będzie systematycznie wzrastać.  AMD wymienia się jako jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku, dlatego tak ważne jest zrozumienie jej przyczyn, które aktualnie nie są do końca poznane. Największą rolę jednak bez wątpienia odgrywa zaawansowany wiek.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Plamka żółta to centralny punkt na siatkówce oka. Odpowiada ona między innymi za widzenie środka obrazu bez zniekształceń, dlatego gdy dochodzi do jej uszkodzenia występuje wyraźne zdeformowanie obrazu i obniżenie centralnej ostrości wzroku. Najbardziej charakterystycznym objawem AMD jest widzenie linii prostych jako falistych. Oprócz tego pacjenci zazwyczaj zmagają się ze sporymi trudnościami podczas czytania, mają problemy z rozróżnianiem barw, występuje także większa wrażliwość na światło oraz obniżenie ostrości wzroku. Zaawansowana postać AMD jeszcze bardziej daje się we znaki – w centralnym punkcie widzenia pojawia uniemożliwiająca widzenie z bliska ciemna plama, a cały obraz wydaje się przymglony.

Choroba AMD – na czym polega jej leczenie?

Istnieje kilka postaci zwyrodnienia plamki żółtej. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z postacią suchą, czy wysiękową lekarz dobiera odpowiednie leczenie. Postać suchą można leczyć za pomocą odpowiedniej diety oraz obniżaniem poziomu cholesterolu, co zazwyczaj przyczynia się do zahamowania uszkodzenia wzroku. Postać mokra AMD wymaga bardziej inwazyjnego leczenia. W takim przypadku przeprowadza się zabieg przy użyciu lasera, którego zadaniem jest odmłodzenie siatkówki oka.

Profilaktyka AMD

Najważniejszym działaniem profilaktycznym są regularne kontrole lekarskie i badania wzroku – jeśli wcześnie wykryje się zwyrodnienie plamki żółtej, można skutecznie zahamować jego rozwój. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią dietę. Jej stały element powinny stanowić produkty bogate w luteinę, która gromadzi się w plamce. Do diety powinniśmy także włączyć witaminę A i beta-karoten, które mają zbawienny wpływ na kondycję naszych oczu. Witamina E i C przyczynią się do usuwania toksyn z organizmu, dlatego skutecznie wspomogą obronę organizmu przed chorobą AMD.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Latarka jaką wybrać

Wersja do druku