Piękny uśmiech to z pewnością marzenie niejednej osoby, jednak aby móc się nim pochwalić, trzeba zadbać o swoje zęby już od najmłodszych lat. Oczywiście można próbować korygować wady zgryzu w późniejszym wieku, lecz wówczas może nie być to aż tak efektywne. Wiele zależy zatem od rodziców i tego, kiedy pojawią się z dzieckiem na pierwszej wizycie u ortodonty. Jak się okazuje warto to zrobić jak najszybciej. Dlaczego?

Kiedy wybrać się z dzieckiem na wizytę do ortodonty?

Większość rodziców nie zabiera swoich dzieci do ortodonty, chyba że usłyszy konkretne zalecenie dentysty, aby to zrobić. Co ciekawe, specjaliści zalecają, żeby na pierwszą wizytę przyprowadzić zaledwie 3 letnie dziecko. Nie jest to konieczne, jednak taka wizyta nie powinna odbyć się później niż w wieku 7 lat. Wiele osób może zapytać, po co w ogóle tak małemu dziecku spotkanie z ortodontą, skoro nie ma jeszcze nawet stałych zębów. Tymczasem, im wcześniej zostaną zauważone problemy ortodontyczne, tym łatwiej będzie je można później skorygować.

Aparat stały, a płytkowy

Aparaty płytkowe zakłada się u małych dzieci. Ich główną cechą jest to, że są ruchome. Oznacza to więc, że bez problemu można je zdjąć w różnych sytuacjach, np. podczas posiłku. Aparaty stałe zakładane są zaś na konkretny okres. Nie ma możliwości ich chwilowego zdjęcia, jednak dedykuje się je starszym dzieciom, które posiadają już stałe zęby. Zdarzyć się może, że ortodonta zaleci wcześniejsze założenie aparatu stałego. Dzieje się tak w przypadku pojawienia się pierwszego zęba trzonowego, ponieważ jego odpowiednie ustawienie jest bardzo istotne.

Aparat lingwalny - wysoka estetyka

To niezwykle interesujący typ aparatu, który należy do najkosztowniejszych, jednak zapewnia świetny wygląd. Mocuje się go bowiem od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu jest zupełnie niewidzialny. To dobra alternatywa dla każdego, kto obawia się, że widoczne druty wpłyną na prezencję. Aparat lingwalny tworzony jest na indywidualne zamówienie, ponieważ dopasowuje się go do każdego zęba. Gwarantuje przy tym szybkie efekty, a jego noszenie w żaden sposób nie wpływa na zakłócenie komfortu pacjenta.

Odpowiednia higiena

Nosząc aparat ortodontyczny należy zadbać o jeszcze dokładniejszą higienę jamy ustnej. Warto wyposażyć się w specjalne akcesoria do czyszczenia. Pielęgnacja zębów jest równie ważna po zdjęciu aparatu, ponieważ zęby mają tendencję do ponownego przesuwania się. Niekiedy zalecane będzie zatem noszenie aparatu utrwalającego. W większości przypadków jest to aparat ruchomy. Koniecznie należy udać się z dzieckiem do dobrego specjalisty. Znaleźć możemy go na ortolingwa2.pl, gdzie pracuje zespół ekspertów w ortodoncji.

Założenie aparatów u dziecka jest zazwyczaj mniej kłopotliwe. W wieku szkolnym wiele dzieci nosi aparat, zaś dorośli często źle znoszą taką zmianę w swoim wyglądzie i niekoniecznie decydują się na aparat stały. Łatwiej także naprawić wady zgryzu w tak młodym wieku, przeważnie wiąże się to z krótszym czasem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szczoteczka soniczna

Wersja do druku