Tapeta to jeden z elementów ozdobnych, który można spotkać w wielu mieszkaniach i domach. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to dodatek o charakterze dekoracyjnym, ułatwiający zmianę charakteru wnętrza. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tapet dzielących się przede wszystkim pod względem materiału wykonania. W ten sposób wyróżniamy m.in. tapety akrylowe, tekstylne, winylowe, papierowe czy fizelinowe. Na które z nich warto zwrócić uwagę i jakie są ich właściwości?

Tapeta fizelinowa

To bardzo specyficzny rodzaj tapet, przeznaczonych głównie pod malowanie. Fizelina jest łatwa do nakładania, a przy tym zachowuje swoje właściwości. Nie kurczy się ani nie rozciąga, dzięki czemu można ograniczyć czas poświęcony na jej zmiękczanie. Będzie także idealna do pokrycia mniejszych pęknięć na ścianach. Z pewnością dużą zaletę stanowi fakt, że tapety na fizelinie można zrywać na sucho. Istnieje również możliwość położenia na niej innej tapety.

Tapeta papierowa

Tapety tego rodzaju dostępne są w dwóch wersjach: jedno- i dwuwarstwowej. Występują wśród nich także modele wodoodporne, nadające się do malowania. To właśnie na papierowych tapetach znajduje się najwięcej wzorów. Do wyboru są nawet tapety fosforyzujące. Ich wadę stanowi jednak dość wysoka cena i mniejsza trwałość. Polecane są zwłaszcza dla alergików i do pokoi dziecięcych.

Tapeta winylowa

Wykonane są ze spienionego PCV, dzięki czemu odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością, odporną nie tylko na wodę, ale i ścieranie czy środki chemiczne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, któremu nie straszne zabrudzenia. Z uwagi na te właściwości najlepiej sprawdzą się w kuchni oraz łazience. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, dobrze jest zastosować cieńsze tapety winylowe. Nie należą one do tanich lecz świetnie spełnią swoją rolę wszędzie tam, gdzie potrzeba najlepszej jakości tapety.

Tapeta tekstylna

To jedno z najdroższy rozwiązań, dedykowane osobom poszukującym produktów luksusowych. Doskonale będą pasować do wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce. Zazwyczaj ich podłoże jest papierowe lub fizelinowe. Na górę nakłada się zaś specjalną tkaninę. Zalicza się do nich przede wszystkim tapety welurowe, a także wykonane z jedwabiu oraz lnu. Istnieje także możliwość wyboru ich tańszych odpowiedników, produkowanych z włókien syntetycznych.

Tapety natryskowe

To jedna z nowości, charakteryzująca się oryginalnością. Nanosi się je na ścianę pistoletem, co sprawia, że nie wymagają gładzi gipsowej. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala zarówno na dekorację ścian, jak również mebli czy rur. Takie tapety można odświeżać i malować. Ich trwałość wynosi ok 10 lat. Nie znajdziemy w nich bogatego wzornictwa, do dyspozycji mamy za to różnorodny wybór kolorystyczny.

Większość z opisanych rodzajów tapet znajdziemy w sklepie internetowym tapeciarz.pl. Wyróżniają się one wysoką jakością i ciekawym wzornictwem. To doskonały sposób na dekorację pomieszczeń w szybkim czasie i przy niewielkim nakładzie finansowym.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku