W twoich doniczkach z kwiatami pojawiła się pleśń i nie wiesz, co z tym zrobić? Musisz działać szybko i zdecydowanie, ponieważ obecność pleśni w doniczce to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia rośliny. Dowiedz się, jak się jej pozbyć, a także, jak zapobiegać jej pojawianiu się w przyszłości.

Jeśli na powierzchni ziemi w doniczce widzisz dziwny, biały nalot, prawdopodobnie masz do czynienia z pleśnią, składającej się ze zbitej grzybni i zarodników. Niewielkie ilości pleśni nie stanowią dużego zagrożenia dla rozwoju rośliny, co więcej, możesz jej nawet nie zauważyć. Jeśli jednak nie podejmiesz żadnych działań, pleśń będzie się rozrastać, aż w końcu zajmie całą powierzchnię doniczki. Na tym etapie roślina może zacząć więdnąć, a jej korzenie gnić.

Jak powstaje pleśń w doniczce i jak jej zapobiegać?

Pleśń w doniczkach najczęściej jest efektem niedostatecznego nasłonecznienia rośliny, nadmiernej wilgoci oraz chłodu – zimne, ciemne i rzadko wietrzone mieszkania są wręcz idealnym miejscem dla jej rozwoju. Warto jednak dodać, że niekiedy pojawienie się pleśni jest wynikiem obecności patogenów w gotowej ziemi.

Chcąc zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczkach, zawsze ustawiaj swoje rośliny w dobrze nasłonecznionych miejscach i regularnie wietrz pomieszczenia, w których je przetrzymujesz. Pamiętaj też, by podlewać rośliny taką ilością wody, którą są w stanie wchłonąć jednorazowo – jeśli jej nadmiar wypłynie na podstawkę, wylej go.

Jak pozbyć się pleśni w doniczce?

Co jednak zrobić, gdy już zauważyłeś pleśń w doniczce – jak się jej pozbyć? Najpierw musisz zapewnić swojej roślinie odpowiednie warunki – postaw ją w miejscu słonecznym, jasnym i przewiewnym . Zadbaj o to, by miała mniej wilgoci i nie podlewaj jej zbyt obficie. Jeżeli posiadasz w domu urządzenia podnoszące wilgotność powietrza, najlepiej będzie, gdy zastąpisz je pochłaniaczami wilgoci wyposażonymi w specjalne filtry.

Ważna będzie również ocena stanu ziemi w doniczce – nie powinna być ona zbita, ciężka i gliniasta. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz spróbować ją rozbić dosypując do niej trochę piasku. W razie konieczności przesadź roślinę do doniczki z otworami odpływowymi i postaw na podstawce. Pojawiający się na niej nadmiar wody po podlewaniu wylej.

Jeżeli pleśni jest dużo, niewykluczone, że będziesz musiał zastosować specjalne środki do jej zwalczania. Na rynku dostępnych jest wiele środków na pleśń, w tym maści ogrodnicze czy preparaty w formie skoncentrowanej zawiesiny do rozcieńczania. Możesz wypróbować także jeden z domowych sposobów na pleśń, przygotowując wywar z cebuli, czosnku, skrzypu, pokrzywy i aksamitki czy posypując ziemię mielonym cynamonem.

A jeśli nie to nie pleśń?

Występujący na powierzchni ziemi w doniczce biały nalot nie zawsze musi oznaczać pleśń. Podobnie wyglądają wapienne wykwity, które mogą pojawić się, gdy podlewasz roślinę twardą wodą. Jak najłatwiej jej rozróżnić? Otóż wapienne wykwity najczęściej przybierają postać grudek, zaś pleśń tworzy na powierzchni ziemi warstwę przypominającą kożuch.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku