Przywykliśmy sądzić, że uzyskanie porady prawnej wiążę się z koniecznością ponoszenia kosztów – często na tyle wysokich, że osoby w trudnej sytuacji materialnej nie zawsze mogą pozwolić sobie na płatną pomoc adwokata czy radcy prawnego. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet jeśli nie stać nas na wynagrodzenie dla prawnika, nadal możemy uzyskać pomoc. Wszystko dzięki punktom darmowej pomocy prawnej oraz bogatej ofercie bezpłatnych porad prawnych w internecie.
Darmowa pomoc prawna w kancelariach
Od 2016 roku, poszczególne grupy obywateli mają prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pomocy tej udzielają adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, a także uprawnieni aplikanci adwokaccy i radcowscy lub absolwenci studiów prawniczych. Bezpłatne porady prawne świadczone są przez kancelarie radcowskie i adwokackie, a także przez szereg organizacji pozarządowych oraz fundacji działających na terenie całej Polski. Zatrudnieni tam specjaliści pomogą nam z takich dziedzin jak: prawo karne, cywilne, rodzinne, prawo pracy, prawo ubezpieczeniowe czy przygotują nas do założenia działalności gospodarczej. Osobami uprawnionymi do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych są m.in.: osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, młodzież do 26. roku życia, kombatanci i weterani, ludzie poszkodowani w katastrofach i klęskach żywiołowych, osobom, których zdrowie i życie są zagrożone, a także wszyscy ci, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na bezpłatną pomoc nie mogą z kolei liczyć m.in. przedsiębiorcy, którzy już prowadzą własny biznes.

Bezpłatne porady prawne online

Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą poszukiwać porad prawnych za darmo w innych miejscach. Wraz z rozwojem sieci, dynamicznie rozwija się także rynek bezpłatnych porad prawnych przez internet. Wiele portali internetowych daje użytkownikom możliwość zadania pytania do specjalisty. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że swój problem prawny możemy opisać całkowicie anonimowo, nie podając swoich danych osobowych. Na podobnych zasadach działa forum prawne, gdzie użytkownicy również mają możliwość rozmowy z prawnikiem, który zajmuje się rozwiązywaniem ich problemów z różnych dziedzin prawa. Adwokat z urzędu

Nie należy również zapominać o prawie do adwokata z urzędu, który przysługuje każdemu, kto udowodni, że jego sytuacja materialna nie pozwala mu na wynajęcie płatnego prawnika. Wyjątkiem są sprawy karne, w których obrońca z urzędu należy się każdemu obywatelowi, bez względu na jego sytuację materialną.

 

undefined


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku