Czy w czasach, gdy królują smarfony, notebooki, tablety, jest nam potrzebny tradycyjny zegarek na rękę? Oczywiście! Dla wielu to nieodłączna część naszej garderoby i doskonały dodatek. Czym kierować się przy kupnie zegarka? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta.

Nie ma uniwersalnych

Podstawowa kwestia to uświadomienie sobie, że nie ma zegarków uniwersalnych. Musimy więc jasno sprecyzować, dla kogo będzie on przeznaczony. I nie chodzi tu oczywiście o tradycyjny podział na kobiety i mężczyzn, ale o indywidualne upodobania. Miłośnikowi sportu nie kupimy przecież zegarka na bransoletce ze złotymi zdobieniami, z kolei osobie eleganckiej, chodzącej na co dzień w oficjalnych ubraniach na pewno nie przyda się mierzenie aktywności fizycznej czy stoper. Poza tym zastanówmy się, czy zegarek ma być noszony na co dzień czy tylko od święta.

Podstawowe elementy

Niezwykle istotny jest też kształt koperty. Każda licząca się marka ma w swojej ofercie zarówno zegarki w kopertach okrągłych, jak i prostokątnych. Ważne, aby wybrany model przymierzyć do nadgarstka – może bowiem okazać się, że nawet to najbardziej klasyczne rozwiązanie w postaci okrągłego kształtu, będzie nam mocno uwierać przy codziennym noszeniu i będziemy musieli pokusić się o inny model. Ważne jest również szkiełko – nie chcemy przecież, aby byle otarcie spowodowało rysy na naszym czasomierzu. Najlepiej więc sięgać po modele wyposażone w szkiełka szafirowe. Są one na tyle twarde, że trzeba się bardzo postarać, aby je porysować.

Decydując się na zakup zegarka staniemy przed koniecznością rozstrzygnięcia, czy wybrać ten na pasku czy może na bransolecie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Modele klasyczne, których design najlepiej koresponduje ze strojem formalnym, zazwyczaj wyposażone są w pasek. Bransoleta z kolei jest zdecydowanie bardziej zobowiązująca i wymaga dostosowania pod względem ubioru.

Najważniejszym elementem zegarka jest mechanizm, który gromadzi i dostarcza energię do pracy. Możemy wyróżnić mechanizmy elektroniczne, mechaniczne, automatyczne i kwarcowe. Największą popularnością cieszą się te ostatnie, czyli napędzane na baterię. Ich dokładność chodu jest zawsze bardziej precyzyjna niż zegarków mechanicznych, jednak to właśnie zegarki mechaniczne wzbudzają największe emocje. Modele te jednak potrzebują regularnego nakręcania. Możemy też pokusić się o czasomierze automatyczne, które wymagają praktycznie nieustannego noszenia na ręce – po długim okresie leżenia mogą się one po prostu mocno rozregulować. Ostatecznie jednak decyzja o kupnie danego zegarka zależeć będzie tylko i wyłącznie od naszego gustu. Najróżniejsze rodzaje czasomierzy znajdziemy między innymi na stronie e-zegarek.pl.

Idealny na prezent

Zegarek jest zawsze świetnym prezentem, niezależnie od okazji i tego, kogo chcemy nim obdarować. Ogromną radość sprawią szczególnie mężczyznom, którzy w zdecydowanej większości lubią tego rodzaju gadżety. A więc, jaki zegarek wybrać na prezent dla mężczyzny? Tutaj oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Przykład? Jeśli kupujemy zegarek dla fana sportów wodnych, albo chociaż takiego, który systematycznie pływa na basenie, zwróćmy uwagę na klasę wodoszczelności. Do amatorskiego nurkowania nadają się zegarki z minimalną klasą do 100 metrów, chociaż zaleca się wybierać te ze szczelnością do 200 m. Za całkowicie bezpieczne uważa się zegarki o klasie szczelności 300 m. W takim zegarku obdarowana osoba będzie nurkować i pływać bez obaw. Sportowcy z kolei ucieszą się z modeli ze stoperem i bardzo czytelną tarczą (lub ekranem). Serce gadżeciarza podbiją natomiast modele z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Jeśli obdarowywanego mężczyzny nie można zakwalifikować do żadnej z grup, być może warto wybrać klasyczny model zegarka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku