Decydując się na zakup wanny, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana. Stawiając na konkretne rozwiązania, trzeba liczyć się z określonymi konsekwencjami, które - dla wielu osób - na etapie zakupu mogą być po prostu nieznane.

Wanny żeliwne

Produkcja wanien z żeliwa ma coraz mniejsze znaczenie dla całości rynku. I choć wanny wykonane z tego materiału znacznie gorzej przewodzą ciepło, to jednak wciąż są bardzo ciężkie. Klasyczna wanna wykonana z żeliwa to stosunkowo duży ciężar, wynoszący mniej więcej 80 kilogramów. Ponadto pusta wanna żeliwna jest zimna w dotyku, co dla wielu osób jest sporym dyskomfortem. Niemniej, to właśnie takie produkty idealnie nadają się do klasycznych, bogato zdobionych łazienek.

Wanny akrylowe

Nowoczesną odmianą wanien są rozwiązania akrylowe. Charakteryzują się one bardzo małą masą, wynoszącą zaledwie 20 - 30 kilogramów. Ponadto doskonale utrzymują ciepło (choć nie aż tak dobrze, jak produkty wykonane z żeliwa). Do plusów akrylu zaliczyć należy również odpowiedni wygląd, który w tym przypadku jest dla wielu osób kwestią decydującą. Niestety, produkty wykonane z akrylu mają jedną, istotną wadę - są stosunkowo delikatne, choć niewątpliwie nowe związki tego tworzywa są znacznie bardziej odporne na oddziaływania fizyczne, niż te, które znamy jeszcze z poprzednich dziesięcioleci.

Wanny blaszane

Ciekawą alternatywą są wanny blaszane. Zwykle montuje się je w zabudowie, ze względu na dużą przewodność termiczną blachy. Dlatego też zwykle obudowuje się je styropianowymi płytami, które nie tylko poprawiają ich warunki termiczne, ale przede wszystkim znacznie je wyciszają, co w dalszej perspektywie również ma istotne znaczenie. Masa wanien wykonanych z blachy mieści się pomiędzy masą produktów żeliwnych i akrylowych i wynosi mniej więcej 50 kilogramów (w przypadku standardowych rozwiązań). Choć materiał ten jest stosunkowo ciężki to - odpowiednio emaliowany - zapewnia dużą odporność na oddziaływania zewnętrzne.

Wanny a aranżacja pomieszczenia

Dobór odpowiedniego materiału, z którego ma zostać wykonana nasza wanna, ma również kluczowe znaczenie dla rodzaju wnętrza, w jakim ma ona być zamontowana.

  1. Wanny blaszane i akrylowe to idealne rozwiązania dla nowocześnie zaaranżowanych łazienek. Dotyczy to zwłaszcza wanien blaszanych w wersji odkrytej. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że często są one wybierane jako produkty o dekoracyjnej specyfice.
  2. Wanna żeliwna to z kolei propozycja dla bardzo bogato zaaranżowanych wnętrz klasycznych, zawierających dużą liczbę zdobień. Jedynie produkty wykonane na zamówienie można - w niektórych sytuacjach - przenieść do nowoczesnego wnętrza.

Krótkie podsumowanie

Jak prezentują się powyższe rodzaje wanien w "prawdziwych" aranżacjach wnętrz? Zapraszamy do przejrzenia galerii produktów firmy Besco, w której można znaleźć zarówno wanny prostokątne: https://www.besco.eu/produkty/wanny-prostokatne/ jak i wolnostojące: https://www.besco.eu/produkty/wanny-wolnostojace/ Nie zapominajmy, że przy wyborze wanien warto sugerować się również grubością ich powłok ochronnych, zwłaszcza akrylu i emalii.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku