O tym, że sport to zdrowie, wie z pewnością każdy rodzic. Aby jednak zajęcia ruchowe przynosiły maksimum korzyści i satysfakcji, potrzebne są nie tylko dobre chęci i zapał na treningach, ale również odpowiednie przygotowanie techniczne. I nie chodzi bynajmniej o właściwy dobór odzieży i obuwia, ale elementy bezpośrednio decydujące o efektywności ćwiczeń. Dotyczy to m.in. rakiet tenisowych dla dzieci, które są krótsze i lżejsze od modeli przeznaczonych dla dorosłych. International Tennis Federation (ITF) jednoznacznie określa, jaka powinna być idealna dla naszej pociechy. Generalnie przyjmuje się, że jej odległość od ziemi trzymanej w dłoni nie może być mniejsza niż 3 cm. W przeciwnym razie będzie najzwyczajniej za długa i powodująca dyskomfort na ćwiczeniach.


Dlaczego rakiety tenisowe dla dzieci są mniejsze?

Nie trzeba być wybitnym w swej klasie fizykiem, aby dojść do wniosku, że posługiwanie się lżejszą i zarazem krótszą rakietą jest łatwiejsze. Wynika to z biomechaniki ruchu. Duże modele nie pozwalają w należyty sposób kontrolować piłki podczas uderzenia, nie wspominając już o tym, ze trudniej się rozpędzają. W konsekwencji, gra jest trudna, męcząca i mniej atrakcyjna. W szczególności dla początkującego dziecka, które traci zapał do dalszych prób. Producenci zatem stosują specjalne oznaczenia kolorystyczne, jasno określające stopień zaawansowania oraz dwukolorowe owijki, kształtujące prawidłowy uchwyt.

Wzrost i wiek parametrem pozwalającym na dobór rakiety tenisowej dla dzieci

Parametry rakiet powinny być dostosowane do wieku i wzrostu przyszłego tenisisty. I tak, dla malucha w wieku 2-3 lat i wzroście 75-90 cm, zaleca się model o wielkości 17 cali i wadze nie większej niż 150 gram. Do 4 lat optymalnym rodzajem jest 19 cali, o wadze 160 gram, o ile dziecko mieści się w przedziale wzrostowym na poziomie 95-105 cm. Rakiety tenisowe dla dzieci w wieku 4-6 lat i wzroście 110-120 cm kształtują się na poziomie 21 cali i wadze 180 gram. Modele większe (23 cale, o ciężarze 200 gram) zarezerwowane są dla dzieci w wieku 6-9 lat i wzroście 122-137 cm, a największe, 25-calowe, o masie całkowitej 230 gram przeznaczone są dla dzieci w przedziale wiekowym 9-12 lat i wzroście 137-152 cm.

W przypadku rakiet tenisowych dla dzieci, oprócz wielkości podanej w calach, możemy spotkać się także z rozmiarami rączek. W tym wypadku wyróżniamy aż sześć rodzajów. Najcieńsze, oznaczone 0000, przeznaczone są dla pociech w wieku 4-5 lat. Modele z symbolem 1 i 2 mają grubszą rączkę i zarezerwowane są dla starszych latorośli.

Zobacz ofertę rakiet tenisowych dla dzieci w sklepie SportClub: https://www.sportclub.com.pl/pol_m_rakiety-do-tenisa-dla-dzieci-25074.html


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Teddyroom
moda damska

Wersja do druku