Salon to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. W nim spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, oglądamy telewizję, wypoczywamy. Chcemy czuć się w nim dobrze, ale chcemy też, aby wyglądał naprawdę elegancko. Na jakie kolory powinniśmy postawić?

Kolory, które są modne

To jedna z możliwości, którą możemy kierować się wybierając kolor ścian w salonie. Do modnych kolorów w tym sezonie należą: biele, szarości, fiolety. Kolor szary jest neutralny, ma natomiast mnóstwo odcieni. Wybierając te najciemniejsze pamiętajmy, że pomalowane nim wszystkie ściany sprawią, że salon będzie ponury. Wnętrze będzie nas przytłaczać, a salon optycznie się zmniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie tylko jednej ściany na szaro. Również biel jest kolorem neutralnym. Doskonale łączy się z zielenią, ale także z modnym fioletem. Wciąż możemy także wybrać kolor niebieski. Daje on wiele możliwości aranżacyjnych. Można go łączyć kontrastowo (na przykład z kolorem żółtym) lub też postawić na bardziej klasyczne rozwiązanie, czyli łącząc kilka różnych odcieni.

Rozwiązania klasyczne

W tym przypadku również sprawdzą się biele i szarości, ale nie tylko one. Możemy postawić na kolor zielony: khaki, rezedowy, groszkowy, seledynowy. Bardzo bezpieczne rozwiązanie to kolory jasnobrązowe i beżowe. Tutaj także możemy poszaleć z odcieniami. Do wyboru mamy bardzo jasne tonacje kolorystyczne, jak też te bardziej ciemne.

Kolory, a styl aranżacji mieszkania

Wybierając kolory do salonu pamiętajmy także o stylu w jakim jest on urządzony. W salonie urządzonym w stylu industrialnym zrezygnujmy z ciepłych tonacji kolorystycznych takich jak żółcie czy beże. Idealne kolory do salonu w stylu industrialnym to biel, czerń i szarości. W salonie urządzonym w stylu klasycznym odważne kolory (fiolety, granaty, pomarańcz) też nie będą stanowiły dobrego tła dla mebli i dodatków. Tutaj lepsze będą biele, żółcie i kolor perłowy, czy popielaty. Biel sprawdzi się również w salonie urządzonym w stylu angielskim.

Gdyby nie barwy, nasz świat byłby szary i smutny. Dobierając kolor farb na ściany do salonu, pamiętajmy, że właściwie dobrane wpłyną na nasz dobry nastrój, będą sprzyjać wypoczynkowi. Jeśli dobierzemy je źle, kierując się jedynie aktualnie obowiązującymi trendami, możemy czuć się w nim źle przez co będziemy się starali spędzać w nim jak najmniej czasu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku