Czy wiesz, że od tego, jaki wybierzesz kolor farby do pomalowania sypialni czy salonu, zależy, jak będziesz się czuł w pomieszczeniu? Jedne kolory sprzyjają radości i pracy, inne wyciszają i w nadmiarze mogą wpędzać w zły humor. Sprawdź, jak sprytnie dobrać farby, by sterować swoim nastrojem!

Kolor farby a upodobania

Przed przystąpieniem do czytania poradnika, a tym bardziej przed malowaniem ścian na konkretny kolor, warto zadać sobie pytanie: czy ja go lubię? Często zapominaną prawdą jest to, że cokolwiek wykażą badania i jakiekolwiek informacje przedstawi większość poradników, na pierwszym miejscu stoimy my. To my jesteśmy filtrem i do nas należy ostateczna decyzja.

Pomalowanie ścian wiąże się z wyniesieniem mebli, zabezpieczeniem podłogi i sufitu. Często ma miejsce podczas ogólnego remontu. Na te zaś decydujemy się rzadko, zazwyczaj raz na kilka lat, bo częściej nie mamy czasu ani funduszy. Należy zatem ocenić, czy jeśli według poradnika dany kolor jest najlepszy do nauki, ale my go nie lubimy, rzeczywiście warto go zastosować.

Spis właściwości kolorów – przykład na farbach Dulux

Gotowi na wartościową i inspirującą lekcję? Dla przykładu posłużyliśmy się konkretną kolekcją farb, decydując się na łatwo dostępne farby Dulux, jednak możecie wybrać odpowiedniki kolorystyczne innych marek.

Słoneczne sari to farba ciepła, radosna, pogodna, oddająca pewność siebie. Jak każdy odcień koloru żółtego sprzyja koncentracji i kreatywności. Odbija światło niewiele gorzej od barwy białej, więc optycznie powiększa przestrzeń, a jednocześnie rozjaśnia myślenie. To rozwiązanie dla osób potrzebujących nagłego przypływu energii i rozładowania napięcia. Idealnie pasuje do pokojów prywatnych – ale nie sypialni! – salonu oraz pomieszczeń o słabym oświetleniu. Poza domem spotkamy go między innymi w szkołach.

Las równikowy jest harmonijny, uspokajający, wyciszający. Pomaga przywrócić równowagę wewnętrzną i odstresowuje. Jak na zielony kolor przystało, budzi skojarzenie z naturą, a przez to odpręża. Idealnie sprawdza się w pokojach, w których przebywamy po całym dniu pracy – najczęściej jest to sypialnia. Kolor wywołuje poczucie bezpieczeństwa, dlatego poza domem stosuje się go w przychodniach i szpitalach.

Turkusowy klif również budzi skojarzenie z naturą, acz tym razem są to obszary związanie z bezkresną przestrzenią: oceanem, morzem, niebem, w dalszej kolejności powietrzem, wiatrem. Jako kolor niebieski jak chłodny. Powiększa przestrzeń i nadaje mu lekkości. Z uwagi na stonowanie pozwala wypocząć, zrelaksować się, także wyciszyć. To idealny kolor do sypialni oraz pokoju dziecięcego, zwłaszcza małego dziecka. Nie nadaje się za to do salonu, gdzie zaprasza się gości i prowadzi życie towarzyskie.

Ogniste flamenco – jak sama nazwa wskazuje – to kolor dla odważnych. Czerwień we wnętrzach nie jest popularna, zwłaszcza jako farba na ścianie. Symbolizuje pasję, pożądanie, miłość, ogień. Pobudza, wzywa do działania i rozpada zmysły. Z uwagi na pobudzanie apetytu farbę stosuje się w kuchniach i jadalniach, a także kawiarniach i restauracjach. Osoby poszukujące niebanalnych rozwiązań mogą rozważyć pomalowanie ognistym flamenco jednej ze ścian w sypialni.

Szara poświata to idealna baza, tło do aranżacji w każdym stylu. Barwa szara sama w sobie nie ma żadnych szczególnych właściwości – jest neutralna – i dlatego nadaje się zarówno do domu, jak i wnętrz budynków użyteczności publicznej.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

metody nauczania

Wersja do druku