Proste i zdrowe zęby to marzenie wielu Polaków. Twój uśmiech jest niedoskonały? Aparat ortodontyczny może okazać się doskonałym sposobem na rozwiązanie problemów. Jakie rodzaje aparatów są dostępne na rynku? Czy zapewniają satysfakcjonujące efekty? Sprawdziliśmy to.

Ortodonci szacują, że wady zgryzu występują nawet u 60% populacji. Na szczęście współczesne medycyna zna sposoby na poprawienie wyglądu zębów. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny pozwala ustawić je w prawidłowej pozycji i bardzo poprawia komfort życia. Mitem jest twierdzenie, że leczenie może być przeprowadzone skutecznie jedynie u młodych pacjentów – dostępne na rynku nowoczesne aparaty radzą sobie z wadami u osób w różnych wieku.

Dla młodych pacjentów lub po zakończeniu leczenia

Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – stałe i ruchome. Obie metody mają swoje zalety i wady, a decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą. Aparaty ruchome mogą być przez pacjenta zdejmowane samodzielnie – bez wizyty w gabinecie ortodontycznym. Zazwyczaj nosi się je ok. 12 godzin dziennie przez okres do 2 lat. Bardzo często stosuje się je u dzieci i młodzieży, ale stanowią także część leczenia retencyjnego u pacjentów, którzy zakończyli kurację przy pomocy aparatu stałego. Dzięki wykorzystaniu aparatu ruchomego można podtrzymać uzyskane efekty i cieszyć się perfekcyjnym uśmiechem. Niestety, aparaty ruchome nie są w stanie poradzić sobie z bardziej zaawansowanymi wadami zgryzu, są też rzadko stosowane u dorosłych.

Aparaty stałe – skutecznie wylecz wadę zgryzu

Mocowane do zębów za pomocą specjalnych pierścieni oraz zamków aparaty stałe przynoszą spektakularne rezultaty i mogą być stosowane do leczenia rozmaitych wad zgryzu nawet u osób w wieku dorosłym. Czas noszenia aparatu jest ustalany indywidualnie i zależy od potrzeb oraz oczekiwań pacjenta, jednak specjaliści z tourmedica.pl przekonują, że średnio wynosi on ok. 2 lat. Na rynku znaleźć można tradycyjne aparaty (metalowe lub ceramiczne), a także rozwiązania kosmetyczne – np. lingwalne, w których zamki umieszczone są z tyłu zębów lub aparaty z przezroczystymi nakładkami. Oprócz tego wyróżnia się różne rodzaje zamków – m.in. szafirowe, ceramiczne czy antyalergiczne. Przy noszeniu aparatu stałego konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej – szczotkowanie zębów po każdym posiłku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Wada zgryzu a wygląd twarzy

Wersja do druku