Okna dachowe i wpadające przez nie światło tworzą niesamowity klimat na każdym poddaszu. Latem nadmierne nasłonecznienie może jednak powodować znaczny wzrost temperatury i utrudniać przebywanie w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych, jest przesłonięcie okien dachowych za pomocą rolet lub markiz.

Rolety na okna dachowe

Na oknie dachowym można zamontować rolety zwijane, które są montowane w specjalnej kasecie i prowadnicach. Ma to zapobiegać przemieszczaniu się rolet oraz umożliwiać zatrzymanie ich w dowolnej wysokości okna. W ten sposób można dostosowywać ilość promieni słonecznych na poddaszu do własnych upodobań. Rolety dachowe są wykonane z materiału syntetycznego – najczęściej poliestru, który jest pokrywany impregnatem lub powłoką w kolorze srebrnym albo białym. W ten sposób roleta odbija promienie słoneczne, jest również odporna na działanie czynników atmosferycznych i zabrudzenia. Wybierając rolety do przesłonięcia okien dachowych, warto zastanowić się nad rozwiązaniami do innych pomieszczeń na przykład nad roletami rzymskimi. Więcej informacji można o nich uzyskać w artykule pt.: Praktyczny przewodnik po roletach rzymskich.

Nowoczesne markizy

Markizy wykonane z włókna szklanego są umieszczane na zewnątrz okna. Tkanina jest pokryta tworzywem sztucznym PCV, co ma zapewnić jej większą odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu łatwiej również utrzymać ją w czystości. Markizy zaciemniają pomieszczenie i mogą obniżyć jego temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza. Co więcej, po opuszczeniu markizy ciągle można obserwować to, co dzieje się na zewnątrz pomieszczenia, a światło, które wpada do środka, jest rozproszone. To rozwiązanie tłumi również odgłosy deszczu, pełni więc funkcję wyciszającą. Markizy nie przylegają bezpośrednio do szyby, więc po ich rozwinięciu nie zostanie zaburzona cyrkulacja powietrza. Inne rozwiązania do przesłania okien można śledzić na stronie www.systemysurma.pl.

Obniżenie temperatury poddasza to kluczowa kwestia podczas letnich miesięcy. Dostępne są przesłony – rolety i markizy, które pozwolą zachować klimat wnętrza i oczekiwaną funkcjonalność.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku