Tradycja picia wina w naszym kraju nie jest zbyt długa. Dopiero całkiem od niedawna można kupić w sklepach wina bardzo dobrej jakości. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z dobraniem wina do potrawy.

Czy wino na weselu jest potrzebne?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które planują stanąć na ślubnym kobiercu. Biorąc pod uwagę, że preferujemy raczej inne trunki, można powiedzieć, że wśród gości weselnych nie znajdą się amatorzy wina. Przekonanie to tylko jeden z mitów. Coraz więcej jest osób, które – jeśli da się im możliwość wyboru – wybierają właśnie wino.

Jakie wino wybrać?

Tradycyjnie na powitanie gości wybierane jest wino musujące. Z uwagi na wysoką cenę, bardzo mało osób wybiera na ten wyjątkowy dzień francuski szampan. Popularnością cieszą się raczej tańsze wina musujące z Hiszpanii lub Włoch. Są też tacy, którzy wybierają musujące wina rosyjskie. Są one bardzo popularne, gdyż przez wiele długich lat były jedynymi winami musującymi dostępnymi bez żadnych problemów w naszym kraju. Należy pamiętać, że wina musujące podaje się schłodzone. Dobrym pomysłem jest wybranie wina musującego półwytrawnego lub wytrawnego. Jeżeli chcemy podać wino jako aperitif, możemy postawić na wytrawne białe wina. Są aromatyczne i lekkie, przypadną więc do gustu większości gości weselnych. Wina czerwone wytrawne pasują do potraw. Ale wybieramy je dopiero wtedy, kiedy ustalimy dokładnie weselne menu. Wina młode o umiarkowanej lub małej kwasowości z pewnością przypadną gustu większości z naszych gości. Wybierając się po zakup wina na przyjęcie weselne, warto wybrać dobry sklep, w którym pracują sprzedawcy naprawdę znający się na winach. Zabierzmy ze sobą menu, wtedy sprzedawca na pewno doradzi nam, jakie konkretne gatunki wina powinniśmy kupić. Bezpiecznie jest stawiać na wina pochodzące ze znanych regionów winiarskich. Pamiętajmy też o winach z polskich winnic. Wiele z nich nie ustępuje tym francuskim, włoskim, niemieckim czy kalifornijskim. Pamiętajmy również o kolejności podawania win. Na początek podajemy wina białe wytrawne, po nich różowe, następnie czerwone, a na końcu czyli do deserów wina słodkie.

Ile butelek wina kupić?

Zależy to oczywiście od planowanej liczby gości oraz od tego czy oprócz wina przewidujemy jeszcze inne trunki. Jeżeli organizujemy przyjęcie weselne na 100 osób i planujemy inne jeszcze trunki, to powinniśmy kupić 40 butelek wina. Jeśli wino ma być jedynym trunkiem, potrzeba około 60 butelek na taką samą liczbę gości. Przy większej liczbie gości oczywiście musimy zwiększyć ilość butelek.

Zapraszamy do zapoznania się z szerokim wachlarzem win na Faktoriawinalacarte.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku