Rak piersi dotyka coraz większej liczby kobiet, także w młodszym wieku. Jak można się przed nim ustrzec? Kluczowa będzie diagnoza. Wczesne wykrycie komórek rakowych pozwala nawet na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania. Zobacz, co możesz zrobić, aby zyskać jak najwięcej szans na zdrowie.

Badania kontrolne to podstawa

​Badania piersi przeprowadzane są zazwyczaj podczas wizyt kontrolnych u ginekologa, właśnie dlatego tak istotne jest przestrzeganie terminów badań okresowych. Systematyczne badania mogą przynieść wiele korzyści. Zalicza się do nich chociażby możliwość wczesnego wykrycia zmian, które pojawiają się w ich obrębie, a także szczegółowe zaplanowanie leczenia, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. W ten sposób można także mieć kontrolę nad skutecznością wprowadzonej terapii. Wyróżnia się dwie, podstawowe grup diagnozowania piersi: badania przesiewowe i diagnostyczne. Wśród tych pierwszych najczęściej wymienia się mammografię i ultrasonografię. Są to badania przeznaczone do znajdowania ewentualnych zmian, jakie pojawiają się we wczesnym stadium. Ta metoda pozwala także kontrolować piersi. Badania diagnostyczne stosuje się wówczas, gdy zostanie rozpoznana anomalia. Ich celem jest pozyskanie szerszej wiedzy dotyczącej zapanowania leczenia, a także późniejszego monitorowania zmian.

Badania podstawowe

Badania podstawowe piersi to przede wszystkim samobadanie, badanie piersi przez lekarza oraz mammografia (ew. ultrasonografia). Powinny być one wykonywane odpowiednio, co miesiąc, raz w roku i raz na 2 lata. Bardzo ważnym elementem diagnostycznym jest samobadanie. Osoba badająca najlepiej zna swoje ciało i może najszybciej zauważyć zachodzące w nim zmiany. Mimo wszystko zalecane jest również wykonywania pozostałych badań. Można je przeprowadzić w wielu miejscach, więcej informacji można uzyskać m.in. na medycynadab.pl.

Jaki są objawy raka piersi?

Rak piersi może z początku nie dawać zbyt widocznych objawów. Niemniej wśród nich wymienia się: zmianę kształtu lub wielkości piersi, krwisty wyciek, owrzodzone brodawki, występowanie skórki pomarańczowej, czy powiększone węzły chłonne, zwłaszcza w dole pachowym. Jak się okazuje, zmiany charakterystyczne dla raka piersi, nie powodują bólu. Może za to pojawić się zaczerwienienie bądź przebarwienia skórne.

Rak piersi to choroba, którą można skutecznie zwalczyć, pod warunkiem, jej wczesnego wykrycia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy będziemy regularnie wykonywać badania kontrolne. Niezmiernie ważne jest przy tym samobadanie. Wszystkie niepokojące objawy należy jak najszybciej konsultować z lekarzem specjalistą. Nie można zwlekać, gdyż na szali jest przecież nasze zdrowie. Statystyki pokazują, że zaledwie 40% Polek z rakiem piersi, przeżywa. Powodem tego stanu rzeczy jest zbyt późna diagnostyka. Warto więc o tym pamiętać, gdy odkładamy na później wizytę kontrolną u ginekologa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku