Co to za materiał?

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem ogrodzenia działki jest siatka, czyli materiał budowlany, powstały ze splecionego drutu. Jednak jej wybór to często nie lada wyzwanie – na rynku dostępnych jest kilka rodzajów siatek, a podejmując decyzję trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne upodobania, ale także kilka innych czynników. Czym charakteryzują się najbardziej znane typy siatek ogrodzeniowych i czym kierować się podczas zakupu?

Zalety siatki ogrodzeniowej.

Siatki ogrodzeniowe są chętnie wybieranym materiałem z uwagi na swoją funkcjonalność, wytrzymałość, łatwość montażu i stosunkowo niski koszt zakupu. Ponadto cechuje je prosta budowa, nie bez znaczenia jest również ich neutralność –  pod względem estetycznym nie wyróżniają się niczym szczególnym, co sprawia, że pasują właściwie do każdej działki czy terenu. W polskich sklepach królują dwa podstawowe rodzaje siatek: powlekane i ocynkowane. Istnieją również wersje plastikowe, te jednak nadają się raczej do zastosowania w ogrodzie, np. by otoczyć młode drzewko lub osłonić dostęp do rabatek przed zwierzętami. Z uwagi na słabą jakość, absolutnie nie stosuje się ich do grodzenia terenów działek.

 

Rodzaje siatki.

 

Siatka ogrodzeniowa powlekana to po prostu cienki, stalowy drut, który został pokryty cynkiem, a dodatkowo materiałem syntetycznym, zwanym polichlorkiem winylu (czyli krótko mówiąc PCV). Siatki takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i czynniki pogodowe. Niestraszna im wilgoć, deszcz czy śnieg – dzięki otulinie z PCV nie ulegają zbyt szybko rdzewieniu. Ponadto są solidne i praktyczne – służyć mogą nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dość ważną dla wielu osób zaletą tego modelu jest kwestia wizualno-estetyczna – warstwa PCV może mieć różne wzory, dlatego ten rodzaj siatki dostępny jest w sklepach w wielu kolorach (najczęściej spotykane to czarny, zielony, szary, granatowy, brązowy, bordowy). Na ich niekorzyść wpływa natomiast fakt, że po jakimś czasie cienka powłoka PCV, którą są pokryte, może w niektórych miejscach odchodzić, zdzierać się, odpadać, a warstwa pod nią ulegać korozji, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na estetykę i wygląd ogrodzenia.

 

Z kolei drugi typ, czyli siatka ogrodzeniowa ocynkowana, pokryta jest jedynie cynkiem i dostępna w charakterystycznym kolorze metalicznym. Ponieważ brak tu dodatkowej otuliny z materiału syntetycznego, średnica drutu jest nieco większa. Model ten jest odporny na rdzę, odkształcenia i czynniki mechaniczne, choć wypada nieco gorzej w porównaniu z opcją z PCV. Cena takiej siatki jest za to niższa niż w przypadku wersji powlekanej.  

 

Wybrać siatkę ocynkowaną czy z pcv?

Którą siatkę lepiej wybrać? Pod względem użyteczności czy poziomu trudności montażu oba rodzaje są do siebie dość podobne. Jeśli jednak chodzi o trwałość i odporność na rozmaite czynniki, zaleca się raczej wersję powlekaną. Decydując się na typ siatki należy więc mieć na uwadze teren, na którym zostanie wykorzystana. Jeżeli spodziewamy się obecności zwierząt (np. ze względu na sąsiedztwo lasu), zdecydowanie lepszym wyborem będzie siatka powlekana z powodu swej wyższej wytrzymałości. Siatka ocynkowana może potrzebować wymiany lub konserwacji już po kilku latach używania. Różnica pojawia się również, jeśli chcemy mieć możliwość wyboru kolorystyki ogrodzenia, a tę daje nam jedynie wersja powlekana, z uwagi na otulinę PCV, dostępną w wielu kolorach. Z kolei gdy weźmie się pod uwagę cenę zakupu, to o około 30% niższych nakładów finansowych wymagać będzie siatka ocynkowana. Jeśli więc ogrodzenie ma być tylko tymczasowe, można śmiało zdecydować się na ten rodzaj, natomiast gdy siatka montowana jest raczej na stałe, lepiej przemyśleć wybór wersji dodatkowo powlekanej warstwą PCV.

 

Oczywiście sama siatka ogrodzeniowa to nie wszystko. Do jej zamontowania niezbędne będą także inne materiały budowlane. Przede wszystkim są to słupki, które najczęściej umieszczane są w betonie, a w przypadku ogrodzeń tymczasowych – po prostu wkopane do ziemi. Ponadto przydać może się także drut naprężający, napinacze i śruby. Wszystkie potrzebne materiały bez problemu dostać można w sklepach budowlanych.

 

Więcej informacji na ten montażu różnego rodzaju ogrodzeń oraz zakupu potrzebnego materiału znajdziesz na stronie: https://montazogrodzenia.com/ .


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku