Sposobów na dyskretne ukrycie niezbyt urodziwych karniszy jest kilka. Niektóre są bardziej znane, niektóre nie, bo są całkowitą nowością na rynku. Z pewnością niektórzy już się stanęli przed problemem, jak zrobić osłonę na karnisz. Jest na to kilka sposobów, więc zapraszamy do lektury...


ZABUDOWA KARNISZY Z KARTON-GIPSU

Najprostszy sposób na zabudowę karniszy, to schowanie ich za wykonaną samodzielnie konstrukcją z płyt k-g, które montujemy na profil. Aby tego dokonać, sam profil tak zwany przyścienny (ceownik) powinien być odpowiednio przycięty wzdłuż, aby otrzymać kształt „L”. Następnie na suficie wykonujemy linię, która wyznaczy nam równą odległość od ściany. Sama odległość musi zostać ustalona indywidualnie, w zależności od szerokości parapetów, czy grzejników. Linię najlepiej zaznaczyć za pomocą tzw. sznurka, który pokryty sypkim materiałem, odstrzeliwujemy na suficie. Następnie przykręcamy profil do sufitu.

Z płyt k-g odcinamy długie kawałki o szerokości takiej, jakie zabudowy karnisza chcemy posiadać (10-15-20cm). Musimy przy tym wziąć pod uwagę jakie karnisze posiadamy oraz jak same firany będą do niego montowane. Najniższe będą typowe zabudowy szyn pod zasłony. Wskazane jest podwójne przykręcenie płyt z obu stron profilu. Zapewni nam to odpowiednią sztywność. Dolną krawędź takiej zabudowy karniszowej warto obrobić narożnikiem aluminiowym i ostatecznie przemalować farbą.

 

LISTWY PRZYSUFITOWE

Drugim, prostszym sposobem jest wykorzystanie do tego celu gzymsów sufitowych, czy też ogólnie pisząc sztukaterii. Najlepiej do tego celu wykorzystać listwy wykonane z twardych materiałów np. listwy poliuretanowe lub listwy polimerowe. Tego typu profile zapewnią nam odpowiednią sztywność i stabilność, co przy delikatnych zasłonach ma niebagatelne znaczenie. Nie wskazane jest używanie do tego celu listwy styropianowej, gdyż po czasie może nam się najzwyklej uszkodzić.

Aby wykonać zabudowę karnisza ze sztukaterii, musimy poszukać do tego najlepiej listwy sufitowe, które posiadają większą powierzchnię klejenia. Świetnie do tego celu nada się np. listwa przysufitowa Creativa LGG-05 lub listwa przysufitowa Orac Decor C321. Posiadają one odpowiednią wysokość, która spowoduje ukrycie karniszy. Listwy do maskowania karnisza montujemy na klej montażowy.

 

LISTWY KARNISZOWE

Listwy sufitowe karniszowe to ostatni nowość wśród producentów listew dekoracyjnych i sztukaterii. Na ogół wykonuje się je z twardych materiałów jak polimer, które zapewniają bardzo dużą twardość i sztywność. Produkowane są podobnie do białych listew przypodłogowych, posiadają jednak kształt odwróconej litery L. Co ciekawe listwy karniszowe Creativa posiadają dodatkowy rowek, który pozwala na zamontowanie taśmy LED. Ważną uwagą jest, że listwa karniszowa maskująca od Creativa posiadają długość 2,44mb, zatem wymagają mniej obróbki łączeń.

Sam montaż odbywa się dosyć podobnie do listew sufitowych i np. listwy karniszowe Mardom wystarczy posmarować klejem montażowym i przyłożyć do sufitu. Nie ma też problemu z cięciem, gdyż wystarczy jedynie ostra piła, najlepiej z małym zębem. Malowanie odbywa się tymi samymi farbami co ściany, czy sufity. Listwy do zabudowy karnisza to najprostszy sposób na wykonanie zabudowy i ukrycie karniszy.

Zdjęcie: creativa.pl
Tekst yourdecor.plNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Listwy sztukateryjne

Wersja do druku