Odpowiedzialni opiekunowie psów chcą zwykle dołożyć wszelkich starań, by ich czworonogi miały wszystko, co najlepsze. Dotyczy to nie tylko karmy czy zabawek, ale także codziennego sprzętu spacerowego. Choć nadal większą popularnością (szczególnie wśród osób jedynie zabierających psa na rekreacyjne spacery) cieszą się obroże, szelki zyskują coraz szersze grono zwolenników.

Szelki dla Yorka – jak wybrać?

Szelki dla Yorka zdobywają coraz więcej zwolenników tej rasy psów. Szelki są niezbędnym wyposażeniem, jeśli chcemy się udać z naszym psiakiem na spacer czy na wizytę do weterynarza. Gwarantują bezpieczeństwo i komfort zarówno właścicielowi, jak i pupilowi. Niestety wybór szelek dla tego psa może być problematyczny, z tego względu, że psy te cechuje drobna budowa i źle dopasowane szelki mogą zrobić im krzywdę. Najważniejszym kryterium w doborze jest oczywiście rozmiar – przed zakupem należy zmierzyć psa. Dla rasy Yorkshire najlepszym wyborem będą szelki w rozmiarze XS lub S.

Więcej o rasie Yorkshire Terrier dowiesz się na: https://www.psy.pl/rasa/york-yorkshire-terrier/  

Dlaczego warto zastąpić obrożę szelkami?

Dobrze dopasowane szelki w odpowiednim typie mogą być stosowane na każdym etapie życia psa. Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto używać ich na co dzień, czasami tylko zastępując obrożą.

1) Szelki świetnie nadają się do treningu posłuszeństwa.

Szelki są polecane przez behawiorystów i znawców pozytywnego szkolenia psów. Nauka chodzenia na smyczy wymaga sporo cierpliwości i skupienia zarówno od psa, jak i jego opiekuna. Bardzo często polecana metoda, zwana "metodą drzewa", polega na zatrzymywaniu się, ilekroć pies napnie smycz i ruszaniu dalej dopiero, gdy ją poluzuje. Niekiedy, zwłaszcza na początku nauki lub gdy pies jest podekscytowany, trzeba to robić dosłownie co trzy kroki. Szelki zapobiegają podduszaniu psa, a niektóre modele ułatwiają kontrolowanie go w krytycznych sytuacjach, dzięki specjalnemu uchwytowi na grzbiecie (szelki norweskie).

2) Szelki są bezpieczne w każdym wieku.

Prawidłowo dobrane zapobiegają urazom, kontuzjom, nadwyrężeniu stawów u starszych psów oraz szczeniąt. Pies w szelkach nie obciera sobie skóry. Nie jest również narażony na zapadnięcie tchawicy, urazy kręgosłupa szyjnego czy problemy krążeniowe.

3) Szelki są dobre dla uciekinierów.

Choć niektóre psy opanowały nie tylko wychodzenie z obroży, ale i ze zwykłych, spacerowych szelek, istnieją modele, które skutecznie uniemożliwiają ucieczkę - na przykład opisane niżej szelki dla psa typu guard.

4) Szelki to jedyny dobry wybór dla psów - sportowców.

Gdy pies uprawia wraz ze swoim opiekunem sport (biegi trekkingowe, bieg przy rowerze, agility), jedynie dobrze dobrane szelki są w stanie zapewnić mu komfort, wydolność układu ruchu oraz oddechowego, i bezpieczeństwo. 

Szelki różnych typów

Podobnie jak obroże, szelki występują w różnych rodzajach. Nie każdy z nich nadaje się do wszystkiego. Trudno wyobrazić sobie sport w szelkach spacerowych, a większość psów nie potrzebuje szelek zaprzęgowych do spokojnych przebieżek u boku opiekuna.

  • Szelki spacerowe

Zazwyczaj są wykonane z parcianych pasków, niekiedy z miękką podkładką. Posiadają dwa otwory, w które pies wkłada przednie łapy, pasek przebiegający przez środek klatki piersiowej, a po połączeniu obręczy na grzbiecie znajduje się zapięcie. Część psów opanowuje ucieczkę z takich szelek - dla nich warto rozejrzeć się za szelkami spacerowymi z dwoma obręczami lub wręcz postawić na szelki typu guard.

  • Szelki zaprzęgowe/sportowe

Szelki zaprzęgowe to absolutna podstawa wyposażenia dla psów, które uprawiają takie spory, jak canicross, bikejoring czy wszelkie typy dyscyplin związanych z zaprzęgami. Specjalna konstrukcja takich szelek sprawia, że ciężar równomiernie rozkłada się na ciele psa i pozwala mu odpowiednio wykorzystać potencjał siły, jednocześnie chroniąc przez urazami. Najpopularniejszy typ szelek zaprzęgowych to szelki typu sled, jednak niekiedy, zwłaszcza do canicrossu, wykorzystuje się także szelki guard.

Do szelek sportowych można zaliczyć także szelki norweskie, posiadające uchwyt na grzbiecie oraz zapięcia do mocowania lin.

  • Szelki guard

Szelki typu guard odciążają obręcz barkową, ale też uniemożliwiają psu oswobodzenie się. Ich cechą charakterystyczną jest obecność dwóch obręczy, oraz dwóch łączących je pasków - jednego biegnącego po klatce piersiowej między łapami, drugiego na grzebiecie. To szelki doskonałe dla uciekinierów, ale także dla psów, które biegają przy nodze opiekuna lub przy rowerze.

  • Szelki o specjalnych zastosowaniach

Istnieją także szelki o specjalnym przeznaczeniu, na przykład służące jako pasy bezpieczeństwa przy przewozie psa samochodem, lub jako ortopedyczny stelaż dla psa po urazach. O ile niektóre "codzienne" szelki mogą służyć jako pasy, o tyle ortopedyczne powinien zalecić weterynarz.

Różne rodzaje szelek znajdziesz na >> https://www.krakvet.pl/szelki-dla-psow-c-133.html

Jak dobrać prawidłowy typ i rozmiar?

Prawidłowo dobrane szelki dla psa, choć czasami bywają drogie, są bardzo dobrą inwestycją. Dokonując wyboru, warto kierować się kilkoma aspektami:

  • jakość wykonania i wytrzymałość pasków oraz zapięć,
  • typ szelek odpowiedni do trybu życia i codziennych zajęć psa,
  • miękka wyściółka po stronie stykającej się z ciałem psa,
  • regulacja obwodu pętli,
  • prawidłowy rozmiar.

Rozmiar szelek spacerowych o "trójkątnym" kroju dobiera się, mierząc obwód klatki piersiowej. W przypadku szelek w dwóch obręczach konieczny jest także obwód szyi u nasady. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi zabrania psa do sklepu i przymierzenia kilku par. Mimo dobrze dobranego rozmiaru, warto również zadbać, by obwody w szelkach były regulowane. Jakość szelek podnosi także zastosowanie miękkiej wyściółki, która zapobiega otarciom.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku