Najpierw zdjęłam koszulę, potem trochę tańczyłam – śpiewała przed laty Martyna Jakubowicz, mając na myśli sytuację, w której wścibski wzrok sąsiadów nie tylko nie przeszkadza, ale jest wręcz pożądany. To jednak sytuacja wyjątkowa: na ogół nie lubimy, gdy obcy zaglądają nam do domu przez okna. Izolujemy się też od natarczywych promieni słońca i chronimy przed upałem, czasem przed ulicznymi światłami lub neonami, które nie dają w nocy spać. Montujemy wtedy w oknach rolety, na przykład kupione w domondo


Steruj płynnie światłem

Jeszcze jakiś czas temu montowane w oknach rolety dawały jedynie prostą alternatywę: zasłonięte albo odsłonięte. Regulować można było jedynie poziom opuszczenia rolety. Dziś najpopularniejsze są rolety Dzień i Noc, których specjalna konstrukcja umożliwia płynną regulację ilości światła, które dociera do pomieszczenia.

Rolety Dzień i Noc to nie jedna, a dwie warstwy materiału. Pierwsza z nich to tkanina w dowolnym kolorze, której rolą jest zaciemnianie. Nie stanowi jednak powierzchni całej rolety, a tylko poziome pasy. Druga warstwa to jedynie cienka siateczka, przepuszczająca niemalże 100% światła. Pasy w trakcie opuszczenia i podnoszenia rolety przesuwają się, przez co można dowolnie ustawiać stopień zaciemnienia w chronionym pomieszczeniu.

Zamontujesz samodzielnie, nie uszkodzisz okna

Nie ma konieczności zamawiania „pana od rolet”: można je założyć samodzielnie, a do wyboru są trzy warianty – z mocowaniem do ściany, w kasecie lub na okno. Kaseta z kolei może być przykręcana lub przyklejana. Ten ostatni wariant sprawdza się głównie w nowoczesnych oknach plastikowych.

Szczególnie interesujące wydają się rolety materiałowe bezinwazyjne. Nadają się wybornie do mieszkań wynajmowanych, w których lokatorzy ze zrozumiałych względów nie mogą instalować w oknach niczego, co pozostawiłoby jakieś ślady. Taką roletę nakłada się po prostu na otwieraną część okna (służą do tego specjalne zaczepy, przyklejane dwustronną taśmą). Jeśli taką roletę trzeba z okna zdjąć, np. do czyszczenia, zaczepy mogą pozostać, a wyjmuje się tylko wałek.

W kasecie lub wolnowiszące

Kto woli montaż na stałe, ten wybierze zapewne wariant w kasecie. Prowadnice i kasetę można do okna przykleić, unikając wiercenia otworów montażowych. Zamawiać można dowolne wymiary – wystarczy dobrze obmierzyć okno.

Tam z kolei, gdzie można bez problemu wywiercić otworki i umocować wkręty albo kołeczki, sprawdzi się roleta wolnowisząca. Nie musi to wcale być okno: taka roleta może zasłaniać wszystko i wisieć w dowolnie wybranym miejscu. Montaż potrafi zająć nie więcej niż kwadrans.      


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku