Pierwsze własne mieszkanie to duża radość i satysfakcja, ale nie ma wątpliwości, że znalezienie tego odpowiedniego wymaga od nas sporego wysiłku. Należy dokładnie przemyśleć wiele kwestii, wziąć pod uwagę ewentualne wady, zalety i koszty, z którymi wiąże się posiadanie nieruchomości. Oto kilka porad na temat tego, jak bezpiecznie zainwestować w mieszkanie.
Fot: 144894059 | Autor: SolisImages

Po pierwsze, musimy przemyśleć, czy celujemy w mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. W przypadku tego drugiego, mamy do czynienia z ofertą od deweloperów – musimy więc sprawdzić jedynie dokumentację nieruchomości i renomę samej firmy. Coraz więcej osób decyduje się na deweloperskie tanie mieszkania we Wrocławiu, Poznaniu i innych większych miastach, które są całkowicie nowe, przygotowane do samodzielnego wykończenia i urządzenia. Nic dziwnego – taka opcja daje większą pewność, że mieszkanie będzie pozbawione wad. W przypadku rynku wtórnego, sprawdzenia wymaga zdecydowanie więcej rzeczy. Chodzi głównie o całą dokumentację, jak i historię oraz stan techniczny danego lokum.

Drugą kwestią, na którą zwracamy uwagę, jest stan samego mieszkania. Chociaż w przypadku rynku wtórnego musimy pamiętać, że całość można wyremontować i doprowadzić do wymaganego stanu, skupmy się przede wszystkim na jego rozkładzie, całościowym metrażu, dodatkowych udogodnieniach, widoku z okna i wykończeniu. Mieszkanie najlepiej oglądać w dzień, kiedy wszystkie ewentualne wady będą lepiej widoczne. Dobrze jest przyjrzeć się ścianom oraz elementom instalacji, sprawdzić, czy nie ma na nich zacieków i śladów naprawy. Po trzecie, warto poznać historię danego miejsca. Zapytać, kto mieszkał w nim wcześniej, poznać przyczynę sprzedaży, dowiedzieć się, czy było remontowane (a jeśli tak, to dlaczego – może z powodu zalania lub pożaru?). Im więcej pytań, tym bardziej szczegółowa wiedza na temat danego lokum.

Sprawdź stan techniczny całego budynku 


Zielone Zacisze na Kokosowej 11-13 we Wrocławiu. fot azbudownictwo.com

Poza dokładnym obejrzeniem mieszkania, czwartą istotną kwestią jest stan techniczny budynku, w którym się znajduje. Zwróć uwagę na stan klatki schodowej, elewacji, dachu, oraz ewentualnie o plany remontu poszczególnych elementów budynku (może zdarzyć się, że są już w planach i jedynie czekają zebranie odpowiednich funduszy). Wygląd (przede wszystkim klatki schodowej) może świadczyć również o lokatorach, którzy go zamieszkują. Sąsiedzi mogą być uciążliwi, zwłaszcza jeżeli są hałaśliwi lub problematyczni – o to również warto wypytać.

Ostatnią ważną rzeczą jest to, czy budynek należy do wspólnoty, czy do spółdzielni. Pierwsza opcja jest lepsza ze względu na możliwość podejmowania realnych decyzji przez samych lokatorów. W spółdzielni takie możliwości są ograniczone, często również wiąże się to z większymi kosztami. Dobrze jest rozeznać się również w sposobie działania samej spółdzielni czy wspólnoty (jakimi środkami finansowymi dysponuje, czy odpowiada na potrzeby lokatorów, jak lokatorzy oceniają sposób jej działania). Dopiero po poznaniu wszystkich „za” i „przeciw” wynikających z takiego rozeznania, możemy podjąć decyzję o kupnie swojego wymarzonego lokum.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku