Kryzys laktacyjny pojawia się u większości kobiet karmiących piersią bez względu na to, czy urodziły pierwsze dziecko, czy też kolejne. Kryzys objawia się niedoborem pokarmu w stosunku do potrzeb noworodka lub niemowlęcia i często zniechęca matki do dalszego karmienia piersią.


Kryzys laktacyjny jest naturalny!

Wiele pań obawia się utraty pokarmu, dlatego przeraża je widmo kryzysu laktacyjnego. Kobietom wydaje się, że jest to sytuacja bez wyjścia, jednak w rzeczywistości chwilowy niedobór pokarmu jest w pełni naturalny. Kryzys laktacyjny - na czym polega? Jest to przejściowy niedobór mleka u matki, pomimo regularnego przystawiania dziecka do piersi i wcześniejszego najadania się maleństwa do syta. Kryzys laktacyjny polega na skokowym zwiększeniu się potrzeb energetycznych noworodka lub niemowlęcia, przez co organizm matki przez kilka dni może wytwarzać zbyt mało pokarmu. Dziecko jest wtedy płaczliwe i rozdrażnione, niekiedy przez chwilę ssie pierś, by nerwowo odsunąć od niej główkę. Są to klasyczne objawy kryzysu laktacyjnego.

Innymi objawami kryzysu laktacyjnego są trudności z odciąganiem pokarmu za pomocą laktatora, uczucie miękkości piersi nawet po dłuższej przerwie w karmieniu oraz brak uczucia napływania mleka do piersi w czasie karmienia dziecka.

Sposoby na kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny może pojawić się nawet kilka razy w ciągu całego okresu karmienia dziecka piersią. Pierwszy występuje zwykle na chwilę przed poporodowym nawałem pokarmu, czyli mniej więcej w 2 dobie życia dziecka (w 3 dobie zwykle dochodzi do tak zwanego nawału pokarmu). Kolejne kryzysy mogą pojawiać się co kilka tygodni i trwać od jednego do kilku dni.

Niezawodnym sposobem na kryzys laktacyjny jest częstsze przystawianie dziecka do piersi. Ssanie powoduje wydzielanie się w organizmie matki większych ilości prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Im częściej przystawia się dziecko do piersi, tym więcej prolaktyny jest w organizmie, co gwarantuje, że produkcja pokarmu zwiększy się i zaspokoi rosnące potrzeby maluszka. Więcej na ten temat mówią artykuły dla kobiet po porodzie.

Jeżeli częste przystawianie dziecka do piersi nie daje efektów, karmiąca mama może sięgnąć po herbatki laktacyjne lub mieszanki ziołowe dostępne w aptekach. Serwis dla matki i dziecka zaleca również zrelaksowanie się, odstresowanie i skonsultowanie z poradnią laktacyjną w celu sprawdzenia, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi. Nieprawidłowa technika karmienia lub słaby odruch ssania u noworodka mogą prowadzić do przedłużania się kryzysu laktacyjnego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku