Kryzys laktacyjny pojawia się u większości kobiet karmiących piersią bez względu na to, czy urodziły pierwsze dziecko, czy też kolejne. Kryzys objawia się niedoborem pokarmu w stosunku do potrzeb noworodka lub niemowlęcia i często zniechęca matki do dalszego karmienia piersią.


Kryzys laktacyjny jest naturalny!

Wiele paÅ„ obawia siÄ™ utraty pokarmu, dlatego przeraża je widmo kryzysu laktacyjnego. Kobietom wydaje siÄ™, że jest to sytuacja bez wyjÅ›cia, jednak w rzeczywistoÅ›ci chwilowy niedobór pokarmu jest w peÅ‚ni naturalny. Kryzys laktacyjny - na czym polega? Jest to przejÅ›ciowy niedobór mleka u matki, pomimo regularnego przystawiania dziecka do piersi i wczeÅ›niejszego najadania siÄ™ maleÅ„stwa do syta. Kryzys laktacyjny polega na skokowym zwiÄ™kszeniu siÄ™ potrzeb energetycznych noworodka lub niemowlÄ™cia, przez co organizm matki przez kilka dni może wytwarzać zbyt maÅ‚o pokarmu. Dziecko jest wtedy pÅ‚aczliwe i rozdrażnione, niekiedy przez chwilÄ™ ssie pierÅ›, by nerwowo odsunąć od niej gÅ‚ówkÄ™. SÄ… to klasyczne objawy kryzysu laktacyjnego.

Innymi objawami kryzysu laktacyjnego są trudności z odciąganiem pokarmu za pomocą laktatora, uczucie miękkości piersi nawet po dłuższej przerwie w karmieniu oraz brak uczucia napływania mleka do piersi w czasie karmienia dziecka.

Sposoby na kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny może pojawić się nawet kilka razy w ciągu całego okresu karmienia dziecka piersią. Pierwszy występuje zwykle na chwilę przed poporodowym nawałem pokarmu, czyli mniej więcej w 2 dobie życia dziecka (w 3 dobie zwykle dochodzi do tak zwanego nawału pokarmu). Kolejne kryzysy mogą pojawiać się co kilka tygodni i trwać od jednego do kilku dni.

Niezawodnym sposobem na kryzys laktacyjny jest czÄ™stsze przystawianie dziecka do piersi. Ssanie powoduje wydzielanie siÄ™ w organizmie matki wiÄ™kszych iloÅ›ci prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Im częściej przystawia siÄ™ dziecko do piersi, tym wiÄ™cej prolaktyny jest w organizmie, co gwarantuje, że produkcja pokarmu zwiÄ™kszy siÄ™ i zaspokoi rosnÄ…ce potrzeby maluszka. WiÄ™cej na ten temat mówiÄ… artykuÅ‚y dla kobiet po porodzie.

Jeżeli czÄ™ste przystawianie dziecka do piersi nie daje efektów, karmiÄ…ca mama może siÄ™gnąć po herbatki laktacyjne lub mieszanki zioÅ‚owe dostÄ™pne w aptekach. Serwis dla matki i dziecka zaleca również zrelaksowanie siÄ™, odstresowanie i skonsultowanie z poradniÄ… laktacyjnÄ… w celu sprawdzenia, czy dziecko jest prawidÅ‚owo przystawiane do piersi. NieprawidÅ‚owa technika karmienia lub sÅ‚aby odruch ssania u noworodka mogÄ… prowadzić do przedÅ‚użania siÄ™ kryzysu laktacyjnego.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku