Czasami mamy poczucie, że dotarliśmy do ściany, a dalej nie ma już nic. Problemy nas przerastają, świat przytłacza. Na nic więcej nie mamy już sił, na żadną rozmowę, żaden uśmiech. I ten głos w naszej głowie, który krzyczy: MAM DOŚĆ!!! Czy jest dla nas szansa na nowy, lepszy dzień? Jak pomóc sobie lub bliskiej osobie podnieść się w trudnej sytuacji? Gdzie szukać pomocy?

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego…co to takiego?

Od 1 grudnia 2017 r. Fundacja ITAKA uruchomiła Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. To miejsce, gdzie wszystkie potrzebujące osoby mogą zwrócić się po pomoc przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Miejsce w którym dyżurują psychologowie gotowi do rozmowy, zrozumienia i akceptacji.

Pomoc udzielana jest poprzez:

W Centrum nie można umówić się na osobiste spotkanie ze specjalistą, ale osoby szukające pomocy mogą otrzymać informacje na temat odpowiednich placówek specjalistycznych dostępnych w danym regionie kraju, które zapewniają bezpośrednią pomoc. Na stronie www.liniawsparcia.pl dostępna jest także aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych, która pomaga osobom poszukującym pomocy samodzielnie, uzyskać potrzebne im informacje w sposób szybszy i prostszy.


W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat terminów dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl

Kto może zwrócić się o pomoc w Centrum Wsparcia?

Centrum jest dla wszystkich osób, które przerosła codzienność, dla osób, które czują, że nie radzą sobie ze swoim życiem, a być może czują, że coś jest nie tak, ale nie umieją zdefiniować stanu w jakim się znajdują. Być może bliska nam osoba ma depresję, albo wydaje nam się, że jest na skraju załamania nerwowego, a nie wiemy w jaki sposób jej pomóc lub przekonać do sięgnięcia po pomoc specjalisty. Psycholog dyżurujący w Centrum wysłucha i podpowie co robić w takiej sytuacji. Psychiatra nie zdiagnozuje osoby dzwoniącej, ale powie na co zwrócić uwagę i do jakiego specjalisty się zgłosić. Podpowiedzą jak reagować i jak nakłonić osobę w stanie kryzysu psychicznego do wizyty u specjalisty. Wskażą także miejsca w których można uzyskać odpowiednią pomoc.

 

Czym jest kryzys psychiczny ?

Kryzys psychiczny to moment, kiedy czÅ‚owiek czuje, że nie radzi już sobie z problemami, że wiÄ™cej już nie udźwignie. Powody mogÄ… być bardzo różne, czasem może to być wiadomość o chorobie, problemy w pracy, szkole, przedÅ‚użajÄ…cy siÄ™ stres, wypadek, rozwód lub Å›mierć bliskiej osoby. PrzedÅ‚użanie siÄ™ kryzysu psychicznego może prowadzić do depresji, w skrajnych przypadkach zaÅ‚amaniu nerwowemu towarzyszÄ… myÅ›li samobójcze.  CzÅ‚owiek nie jest w stanie „przygotować siÄ™ na kryzys”, ponieważ najczęściej sÄ… to sytuacje nagÅ‚e i niespodziewane. A sytuacje nieprzewidywalne powodujÄ…, że zawodzÄ… wszelkie dotychczas znane nam i sprawdzone sposoby walki z przeciwnoÅ›ciami. Musimy pamiÄ™tać o tym, że kryzy może przydarzyć siÄ™ każdemu z nas. Ważne jest to czy i w jaki sposób z takiego kryzysu wyjdziemy, wówczas mamy szansÄ™ na to, że podniesiemy siÄ™ z niego silniejsi.

 

 

Jak możemy pomóc osobie będącej w stanie kryzysu psychicznego?

Niekiedy może wystarczyć wsparcie najbliższych, ale czasem to za mało. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc i poradę do specjalistów. Niezwykle ważne jest, aby osoba przeżywająca kryzys nie została w tej sytuacji sama i nie była pozbawiona wsparcia najbliższych, życzliwych jej osób. Warto, aby bliscy osób przeżywających kryzys psychiczny zachowali czujność i w razie zaobserwowania niepokojących symptomów zapewnili bliskiej osobie odpowiednie wsparcie psychologiczne. Teraz jest także możliwość zwrócenia się po pomoc do specjalistów dyżurujących w Centrum Wsparcia o dowolnej porze dnia lub nocy. 

*******

CENTRUM WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGO

Fundacja ITAKA od 1 października 2017 r. realizuje na zlecenie Ministerstwa Zdrowia projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pn. „Centrum wsparcia”, którego celem jest prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym. W ramach Centrum Wsparcia udzielana jest caÅ‚odobowa pomoc osobom znajdujÄ…cym siÄ™ w stanie kryzysu psychicznego poprzez telefon, czat i email.

 



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku