Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Do głównych jej zadań należeć będzie przede wszystkim zwiększenie ochrony graczy oraz ograniczenie szarej strefy w gospodarce. 


Dodatkowo Ministerstwo Finansów prowadzi specjalny rejestr tzw. domen zakazanych, do którego wprowadzane są firmy uznane za nielegalne (aktualna lista tutaj: https://www.legalsport.pl/newsy/aktualizacja-rejestru-domen-zakazanych-20-12-2017/ )

Nowe zmiany prawne, które będą obowiązywały w temacie gier hazardowych są znaczące, do najważniejszych należą:

  1. Gry na automatach do gier poza kasynami gry

Jedynym organizatorem poza kasynami gier będzie w tym przypadku jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol w tym zakresie. Urządzać je będzie w salonach gier na automatach (3 - 50 sztuk), przy czym zostały określone ograniczenia lokalizacyjne dla salonów (m.in. minimalna odległość od szkół). Automaty będą odpowiednio zabezpieczone, monitorowane, a także połączone z systemem, do którego dostęp będzie miał (m.in. minister właściwy ds. finansów publicznych). Jeden automat przypadać będzie na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców powiatu. Ponadto pojawi się zakaz posiadania automatów do gier (za wyjątkami wykazanymi w ustawie m.in. kasyna, dostawcy).

  1. Gry w internecie

Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa mająca monopol w zakresie gier hazardowych, będzie miała również wyłączność na organizowanie w internecie gier kasynowych (m.in. ruletka, gry karciane), z wyjątkiem zakładów wzajemnych oraz loterii promocyjnych.

Ważne! Powstał oficjalny „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. Z dniem 1 lipca 2017 roku dostawcy internetu mają 48 godzin na zablokowanie dostępu do stron internetowych, które wykorzystują nazwy domen internetowych wpisanych do rejestru. Ponadto z dniem 1 lipca 2017 roku dostawcy usług płatniczych nie mogą współpracować z podmiotami, które oferują nielegalne gry hazardowe na stronach wpisanych do rejestru (następstwem jest znikanie z ich stron internetowych odnośników, które umożliwiają szybkie wpłaty przy udziale dostawcy usług płatniczych.

  1. Gra w pokera

Zostaną zliberalizowane zasady dotyczące organizowania turniejów pokera. Imprezy takie będą możliwe także poza kasynami, jednakże będą musiały być urządzane przez podmioty, które posiadają koncesję na prowadzenie kasyna.

Ważne! Turniej pokerowy tego typu będzie mógł zorganizować podmiot, który nie posiada wspomnianej licencji, w przypadku, gdy w grę wchodzić będą nagrody rzeczowe, których wartość nie przekroczy 2 tys. zł.

  1. Zasady odpowiedzialnej gry

Podmioty, które urządzać będą gry hazardowe w internecie, muszą opracować oraz stosować regulamin odpowiedzialnej gry. Chodzi o to, aby w grach hazardowych nie brały udziału osoby nieletnie. Istotne jest określenie procedury weryfikacji wieku i rejestracji uczestnika gry, a gracze mogli kontrolować swoje zaangażowanie w grę (m.in. uzyskają również informacje o ryzyku związanym z hazardem).

  1. Skuteczniejsze kary

Zmiany w ustawie przyniosą wyższe kary za organizowanie gier na automatach bez wymaganej koncesji (wzrosły z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu). Ponadto rozszerzony zostanie katalog podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy:

  • posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzi się działalność gastronomiczną, handlową bądź usługową (100 tys. zł od każdego automatu)

  • posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzi się działalność gastronomiczną, handlową lub usługową, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego (100 tys. zł od każdego automatu)

  • dostawca usług płatniczych, przedsiębiorca telekomunikacyjny niewykonujący obowiązków nałożonych ustawą (do 250 tys. zł)

  1. Jakie gry można reklamować

W zakresie reklamy zakładów wzajemnych, dozwolona będzie reklama tych zakładów wzajemnych, na organizowanie, których udzielono zezwolenia.

Ważne! Reklama w szczególności nie będzie mogła być kierowana do małoletnich, łączyć uczestniczenia w grach ze sprawnością fizyczną, intelektualną bądź szansą na łatwą wygraną.

Zakazane zostało reklamowanie zakładów wzajemnych (m.in. w telewizji, kinie, prasie młodzieżowej, na okładkach czasopism).

Ważne! W reklamie znaleźć musi się obowiązkowo komunikat o posiadaniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, konsekwencjach udziału w nielegalnych grach hazardowych oraz ryzyku związanym z hazardem.

Wejście w życie nowych przepisów w zakresie gier hazardowych ma przynieść budżetowi państwa rocznie około 1,5 mld dodatkowych przychodów. Jednakże nie finanse stanowią tuta priorytet - niewątpliwie jednym z głównych powodów wprowadzenia zmian w ustawie hazardowej jest problem rosnącej liczby uzależnionych. Dane NFZ dotyczące uzależnionych od hazardu, którzy poddali się terapii są alarmujące (w przeciągu ostatnich 8 lat ich ilość wzrosła 4 - krotnie).

Zmiany regulujące rynek hazardowy mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie. Uzdrowienie sytuacji spowoduje też rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorcami na rynku hazardowym. Dotychczas były one poszkodowane w wyniku działań nielegalnych podmiotów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku